MediaCat

MediaCat kitaplarından ‘Medya Mesajı, Medya Masajıdır’

Medium is the Massage’ın ilk baskısı 1967’de Kanada’da basıldı. Ancak tez elden uyaralım, kitabın adı yanlış basıldı ve o yanlış 55 yıldır düzeltilmedi.

MediaCat kitaplarından ‘Medya Mesajı, Medya Masajıdır’

Medium is the Massage’ın ilk baskısı 1967’de Kanada’da basıldı. Ancak tez elden uyaralım, kitabın adı yanlış basıldı ve o yanlış 55 yıldır düzeltilmedi!

Bu hata adından da dikkat edeceğiniz üzere kitabın adının, message yerine massage yani Türkçedeki karşılığı olarak mesaj yerine masaj yazılmış olması. Kitabın yayıncısı ilk baskılar eline geçtiğinde yaptıkları korkunç hatayı fark edip, panikle Marshall McLuhan’ı aramıştı. McLuhan’dan bir dizi azar işiteceğine emin yayıncı, telefonu kapadığında mutluluk tebessümü yayıyordu. Çünkü McLuhan bu bilinçsiz hatadan gayet memnun kalmıştı ve kitabın isminin kesinlikle Masaj olarak kalması gerektiğini söylemişti.

Hayır, McLuhan’ın memnuniyeti ne ezelden beri zaten biraz delirmişliğinin tavan yapmasından ne de öngördüğü eksantirik bir satış patlaması fikrindendi. McLuhan tam o anda medyanın ürettiği her mesajın aslında bir masaj olduğunu keşfetmişti.

McLuhan kitabında, teknolojiyle değişen medya araçlarının taşıdıkları mesajlardan öte kendilerinin birer mesaj olduğunun altını çiziyor. Uzun cümleler ve karmaşık teoremler sunuyor bu kitap. Aksine görsel bir arşivin kılavuzluğunda McLuhan’ın medya kuramının en can alıcı noktalarını özetliyor hatta özetlemekten de öte her bir kuramı bir adım ileri taşıyor.

Ona göre, matbaayla, telefonla, televizyonla ve McLuhan’ın yetişemediği başka pek çok yeni iletişim teknolojisiyle bu araçlar insan bedeninin bir uzvu haline geliyor. Ve insan bu teknolojileri kullandıkça ona daha çok bağımlı kalıyor, üstelik toplumda bunlar yayınlaştıkça insanlar arasındaki etkileşim ve birbirine bağlılık sürekli olarak artıyor ve somut tensel dokunmaya dayanmasa da bu omuz omuzalık ve paylaşılan ortak paydanın giderek büyümesi kişilerin yaşadığı ilçeyi, şehri, ülkeyi hatta dünyayı daha da küçülterek adeta global bir köy haline getiriyor.

Daracık bir köy meydanına sığışmaya çalışan günümüzde sayısı 7 milyarı aşan dünya nüfusu birbirine değmekten, değdikçe “masaj”laşmaktan geri duramıyor!
 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.