MediaCat

Marul yetiştiren billboard

Açıkhava reklamcılığı sürdürülebilir bir dünyanın kapılarını aralayabilir mi?

Marul yetiştiren billboard

Peru‘daki mühendislik okulu UTEC ve reklam ajansı FCB Mayo 2013’te, dünyanın ilk içilebilir su sağlayan billboard projesini hayata geçirmişti. İkili projenin uyandırdığı yankı ve elde edilen faydaları bir adım daha ileri taşıdı.

Peru’da, nehirlerden akan kirli suların sebze yetiştiriciliğine set vurduğu Bujama bölgesinde başlatılan “Air Orchard” isimli proje kapsamında, bir billboard’a 10 nem gidericinin yer aldığı 51 hava çıkışlı 48 boru yerleştirildi. Güneş ışınlarını yansıtan beyaz renkli PVC borular, sağlıklı bir ortamda yeşillik yetiştirmeye imkân vererek fotosentezi de artırmış oldu. Peru’nun en büyük ve en önemli karayolu olan Panamericana Sur’da yer alan billboard’da yetiştirilen 2 bin 800’den fazla marul, yoldan geçenlere ve bölge halkına ücretsiz dağıtıldı.

UTEC öğrencilerinin büyük bir alkışı hak ettiği proje, alanında bir ilk değil. McDonald’s 2006 yılında, Leo Burnett‘le birlikte hayata geçirdiği açıkhava projesinde, “Fresh Salads” yazan billboard’un üzerinde üç haftadan fazla süre yeşillik yetiştirmişti.

Kaynak: Creativity Online

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.