Markalardan 1 Nisan hazırlıkları

Pastırmalı gargara, lolipoptan heykel, ultra dar kotlar, insansız hava aracıyla dağıtılan gazete...

31.03.2013 - 10:10 | Ali Kuru

Markalardan 1 Nisan hazırlıkları

Markalar her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Nisan‘a özel şakaları ile meydanda. Hazırlığa erken başlayıp, 1 Nisan’ı beklemeden yayına başlayanlar arasından tespit ettiklerimizden bir liste oluşturduk.

Domuz pastırması aromalı gargara

Listenin ilk üyesi Procter & Gamble‘dan. Firmanın Publicis Kaplan Thaler, New York ile hazırladığı videoda domuz pastırmasının alternatif kullanımlarına bir yenisinin eklendiği vurgulanıyor; domuz pastırması aromalı gargara!

Creativity Online’ın haberinde, ürünün henüz hiçbir yerde kendisini göstermiyor oluşu ve görüşüne başvurdukları P&G sözcüsünün Pazartesi saat 8’den önce açıklama yapamayacağını söylemesi, reklamın Nisan 1 şakası olma olasılığını güçlendiren detaylar olarak sıralanıyor.

Lolipoptan harikalar…

BBH Asya Pasifik tarafından lolipop markası Chupa Chups için hazırlanan ve YouTube’da yayınlanan videoda bir ‘sokak sanatçısı’ ağzında gezdirdiği lolipoptan karşısında duran izleyicinin büstünü yapıyor.

Ultra dar kotlar!

Her ne kadar geçtiğimiz hafta yayınlanmış olsa da, 1 Nisan’a yakın bir tarihte yayınlanması bu videoyu da bu özel günde oluşacak viral dalgadan payını almak isteyen çalışmalar arasına sokuyor.

American Eagle Outfitters tarafından hazırlanan reklamda aslında sadece birer sprey boya kutusundan ibaret olan ultra dar kotlar tanıtılıyor. Markanın internet sitesine girdiğinizde ise sınırlı sayıda üretilen bu ürünün tükendiğini görüyorsunuz.

İnsansız hava aracı ile dağıtılan gazete

Fransız La Poste gazetesinin resmi blogunda yayınlanan bir habere göre Fransa’nın Auvergne bölgesi sakinlerinin gazeteleri yakında insansız hava araçları aracılığı ile ulaştırılacak. Gazetenin haberinde yıllardır modernleştirmeye çalıştıkları gazete dağıtım sürecinin yeni planla sonunda iyileştirileceği ve testlerin halihazırda devam ettiği vurgulanıyor.

Fransız Le Poste gazetelerini insansız hava araçları ile dağıtacak - Nisan 1

VentureBeat’ın haberinde gazetenin kullanacağını iddia ettiği insansız hava araçlarının 300 doların üstünde bir maliyetinin olduğuna dikkat çekiliyor. Bu insansız hava araçlarını üreten Parrot’a ulaşma çabalarının yanıtsız kaldığını belirten VentureBeat, haberin bir Nisan 1 şakası olup olmadığından emin olmasa da, haber abartılı Nisan 1 şakaları profilleri ile uyumluluk sergiliyor.

Fransız Le Poste gazetelerini insansız hava araçları ile dağıtacak - Nisan 1

Fransız Le Poste gazetelerini insansız hava araçları ile dağıtacak - Nisan 1

Google Maps üzerinde define avı ve YouTube kapanıyor haberi

Google Maps üzerinde define avıYaratıcı şakaları ile yıllardır sürdüğü geleneği bu yıl da devam ettiren Google da erken girişimciler arasında yerini aldı.

Firmanın ilk şakası Google Maps‘e eklenen yeni bir özellik: Define avı! Bu özelliği aktive etmek için harita ekranında sağ üst köşede yer alan ‘Define’ (Treasure) butonuna tıklamanız gerekiyor.

Daha sonra bir korsanın haritasına dönüşen ekranda özel işaretli alanları ve gizlenmiş hazine sandıklarını arayabiliyorsunuz.

Google Maps üzerinde define avı

1 Nisan’a özel yayınlanan YouTube videosu ise ‘sonunda seçim zamanı geldi’ sloganı ile açılıyor. Videoda süreci anlatan firma sözcüsü, 31 Mart’ı 1 Nisan’a bağlayan gece yarısından sonra sisteme artık yeni video kabul edilmeyeceğini ve 30 bin kişiden oluşan teknik ekibin şimdiye kadar yüklenen tüm videoları tek tek inceleyerek kısa listeyi oluşturacağını, ardından da jürinin en iyi videoyu seçeceğini söylüyor.

Sözcünün kötü haberi ise kazanan haricindeki tüm videoların sistemden silineceği oluyor. Ama üzülmeyin, yaklaşık on yıl sürecek incelemenin ardından sitenin 2023’te yeniden açılacağı da haberler arasında.

Eminiz bu listeye eklenecek daha pek çok marka göreceğiz. Sizin tespit ettiğiniz bir başka Nisan 1 şakası olursa lütfen yorumlarda belirtin.

Ali Kuru

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.