Marka çobanlığının devri kapanmalı!

PepsiCo CMO’su Frank Cooper yeniden BWI sahnesinde

07.11.2014 - 11:20 | Alev Kaynak

Brand Week Istanbul: Frank Cooper

Bildiğiniz gibi PepsiCo Global CMO’su Frank Cooper, Michael Jackson’ın dünyaya tanıtılmasına büyük rolü üstlenen Motown Records’da da başarılı bir kariyer geçmişine sahip. Müzik endüstrisinde bulunmuş insanlar için “sabah fonksiyonel olabilmenin” zorluğuna dair bir girişle sözlerine başlayan Cooper, 1950’lerden bu yana tipik bir çalışma masasında gerçekleşen dönüşümün altını çizdi. Markalar güçleniyor; üretim hızı artıyor. On yıllar öncesinde panolar, kalemlikler, kişisel eşyalar, telefon ve fakslarla dolu olan çalışma masasının üzerinde artık yalnızca bir adet kişisel bilgisayar, bir adet akıllı telefon ve bir adet güneş gözlüğü bulunuyor.

Brand Week Istanbul: Frank Cooper

“Software tüm dünyayı midesine indiriyor. Software yüzünden birçok iş kolu yok oldu”. Zamanın büyük ve hantal kurumlar aleyhine işlediğini savunan Cooper, 60 yıl önce Fortune 500 listesinde bulunan şirketlerin artık faaliyette bile olmadığını belirtti. Vietnam’da hiç kimsenin tanımadığı birinin tasarladığı Flappy Bird, 2 ayda milyonlarca insan tarafından indirilebiliyor; Kim Kardashian Hollywood aplikasyonu 100 bin insan tarafından mükemmel bir uygulama olarak tarif edilebiliyor. Zaman biraz daha hızlı olma zaman!

Brand Week Istanbul: Frank Cooper

Yoksa siz hâlâ?

New York Times online açılış sayfası, 2011 yılında 160 milyon ziyaretçiye ulaşıyordu. 2013 sonundaysa bu rakam 60 milyona düşmüştü. Ancak sayfalarının, haberlerinin mobilde paylaşılma oranları bu rakamları fazlasıyla aşıyordu.

Frank Cooper’ın paylaştığı istatistiklere göre 2020 yılında dünyadaki kişisel bilgisayar sayısının üç katı büyüklüğünde bir akıllı telefon sahipliği gerçekleşecek. Şu halde; gelecek mobilde diyebiliriz. Bu da bir başka pazarlama modelini beraberinde getiriyor. Artık markayı merkeze alan, medya uygulamalarında televizyonu tercih eden, “yavaş” ilerleyen “marka çobanlığı” modelinden insanları merkeze alan, mobil mecralara yatırım yapan ve hızlı adapte olabilen “marka tahayyülü” modeline geçmemiz için çanlar çalıyor. PepsiCo CMO’su Frank Cooper, pazarlama profesyonellerine yaratıcılığı, bilginin önüne koymalarını salık vererek sunumunu noktaladı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.