MediaCat

Marka alanında uzmanlık nasıl geliştirilir?

Doç. Dr. Kaan Varnalı’dan markaya ve markada uzmanlık alanı geliştirmeye dair…

Marka alanında uzmanlık nasıl geliştirilir?

Marka nedir sorusu ile başladı SalesBrain’in kurucu ortağı Patrick Renvoisé Brand Week Istanbul’daki sunumuna. Bu soruya her disiplinin başka bir yanıtı olabileceği gerçeğini belki biliyordu ama anlaşılabilir bir şekilde sadece nöropazarlama perspektifinden bakarak, beyin bağlamında bir yanıt verdi. Doğru elbet. Beyinde yer almayan bir markanın varlığından bahsetmek pek mümkün değildir. Peki ya beyinde yer alan ama dillerde dolaşmayan bir markanın varlığından bahsedilebilir mi? Ya da beyinde ve dillerde güçlü şekilde yer alan ama satın alınmayan bir markanın varlığından? Bunların hiçbirinin bir diğerine otomatik şekilde dönüştüğünü veya yol açtığını sanmayın. Bir markanın beyinde nasıl yer alacağının tasarlanması gerektiği gibi dillere nasıl yansıyacağı ve hatta nasıl satın alınacağının tüm süreçleriyle ayrı ayrı tasarlanması ve yönetilmesi gerekir.

Öyle yazıldığı gibi kolay değildir bu tasarım. Kompleks bir varoluş ve iletişim mimarisi gerektirir. Bu mimarinin kompleks olmasının sebebi ise disiplinler arası bir anlayış gerektirmesidir. Beyinde etkin bir şekilde yer edinebilmek için güncel nörobilimsel yaklaşımların farkında olmak gerekirken, ilişki kurabilen bir marka olabilmek için ise güncel iletişim ve medya literatüründen faydalanmak; diyaloglara konu olmak ve insandan insana sirayet etmek için ise sosyal psikolojiden haberdar olmak gerekir. Satın alım anının etkin tasarımı ve rekabetçi yönetimi ise davranış biliminin öğretilerinden beslenebilmeyi gerektirir. Bu süreçlerin her birinin bir diğerine sarmal şekilde girdi sağladığı gerçeğinin de asla unutulmaması lazım. Günümüzde müşteri ile angajman kurallarını baştan aşağıya değiştiren sosyal medya ve dijital iletişim teknolojilerinin etkin kullanımı da ayrı bir teknik uzmanlık meselesi.

BİLGİ’nin Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı olan Marka Okulu’nun müfredat yapısını yukarıda anlattığım çerçevenin içini dolduracak şekilde tasarlıyor ve her dönem güncelliyoruz. Tüm öğrencilerimiz Marka Okulu’na davranış bilimi ve sosyal psikolojinin temelini verdiğimiz Tüketici Psikolojisi ve Davranışları dersi ile başlıyor. Diğer zorunlu derslerimiz olan Stratejik Marka Yönetimi ve CMO Perspektifi ise marka mimarisinin temelleri ve marka yönetim süreçleri hakkında gerekli donanımı sağlıyor. Bu zeminin üzerine öğrencilerimize dört ana ders grubundan toplam 17 adet seçmeli ders sunuyoruz. Yaratıcı iletişim, stratejik yönetim, dijital ve araştırma & içgörü ana ders gruplarında yer alan 17 adet seçmeli dersten arzu ettiği kombinasyonu yaratan öğrencilerimiz, marka olgusunu kapsamlı bir şekilde içselleştirmiş, güncel kuram ve uygulamaların farkında ve arzu ettiği alt alanda uzmanlık geliştirerek programdan mezun oluyor.

Marka alanında uzmanlık nasıl geliştirilir?

Marka Okulu, 2015-2016 Bahar akademik dönemi için şu anda başvuru topluyor. Yukarıda anlattığım sistem doğrultusunda yüksek lisans eğitimi almak isteyen herkesi programımıza başvurmaya davet ediyorum. Başvurunuzu internet sitemiz üzerinden yapabilir ve eğitim kadromuzla yüz yüze tanışmak için tanıtım toplantılarımızı takip edebilirsiniz.

Görsel: Haşim Bölük (@hasimb)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.