Marihuananın reklam yüzü kim olacak?

ABD'de legalleşen bitkinin pazarlaması zor olacak gibi görünüyor.

14.01.2014 - 14:19 | Alev Kaynak

ABD'de legalleşen bitkinin pazarlaması zor olacak gibi görünüyor.

ABD‘nin federal yasalarına göre marihuana tüketimi ve satışı illegal ancak eyaletler kendi yasal sınırları içerisinde belirli düzenlemelerle tıbbi ya da rahatlatıcı kullanımının ve ticaretinin önünü açabiliyorlar. Colorado da bitkinin legal hale geldiği son eyaletlerden.

Yasal marihuana endüstrisi ABD’nin batısında günlük 1 milyon dolar hacme ulaşsa da bitkinin illegal geçmişi pazarlamasını zorlaştırıyor. Örneğin Google ve Twitter gibi online devler henüz marihuana mağazalarından reklam almaya sıcak bakmıyorlar. Apple da AppStore’da bu içeriğe sahip aplikasyonlara bazı sınırlamalar getiriyor. Öyle görünüyor ki marihuanayı markalandırmak isteyen ‘ot girişimcileri’ (pot + entrepreneur = potrepreneurs) şu an için daha yaratıcı uygulamalar geliştirmek zorunda kalacaklar.

Marihuananın reklam yüzü kim olacak?Konuyla ilgili kamu ve özel teşebbüs yasaları netlik kazandıkça, reklamlar da ilginç hale gelebilir. Örneğin hip-hop yıldızlarını temsil eden Cashmere Ajansı‘ndan üst düzey bir menajer Snoop Dogg‘un marihuana marketinin Michael Jordan’ı olabileceği görüşünde. Marihuana markaları Google’da reklam veremeseler de Snoop Dogg’un YouTube‘deki video klip hesabı West Fest TV’de ve sanatçının mobil uygulaması Snoopify‘da boy göstermeye başladılar bile.

Apple da iPhone üzerinden marihuana satışına henüz yeşil ışık yakmamış olsa da, marihuana mağazaları için Yelp niteliğinde bir uygulama olan Weedmaps (kenevir haritası) şu günlerde piyasada.

Google ve Twitter konu hakkında çekimser kaldıkları sürece üreticiler ve pazarlamacılar, marihuana pazarının geleneği olan ‘ağızdan ağıza’ pazarlama yöntemine güvenmeye devam edecek gibi görünüyor.

Kaynak: AdWeek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.