MediaCat

Guinness’ten tutkuya ve cesarete çağrı

Yapacağınız işi seçemeyebilirsiniz fakat olacağınız kişiyi seçebilirsiniz.

Guinness’ten tutkuya ve cesarete çağrı

1756 doğumlu İrlandalı bira markası Guinness, kısa süre önce Kongo‘da yaşayan bir grup Sapeur‘ü (Société des Ambianceurs et des Personnes Elégantes / The Society of Tastemakers and Elegant People) konu alan bir reklam filmi ve kısa bir belgesel yayınladı. “Hayatta her zaman yapacağın işi seçemezsin fakat olacağın kişiyi her zaman seçebilirsin” diyen Sapeur’lerin felsefesini sahiplenen markanın ilk bakışta biradan ziyade modayla bağdaştırılabilecek böyle bir cemiyeti iletişim stratejisine dahil etmiş olması ilginç gözükse de, Sapeur’lerin yaşam felsefeleri bir kez öğrenildiğinde ne denli etkili ve akıllıca bir iş yapmış olduğu anlaşılıyor.

Kim bu Sapeur’ler?

SAPE (Société des Ambianceurs et des Personnes Elégantes), ‘zarif ambiyans adamları cemiyeti’ şeklinde tercüme edilebilecek Kongo, Brazzaville menşeli bir altkültür. 1960’lı yılların meşhur şarkıcısı Papa Wembo‘dan ilham alan ve 25 yıldan uzun bir süredir Afrika ve diaspora topluluklarında varlık gösteren SAPE üyelerine ise Sapeur deniyor.

Bir Sapeur kan dökmez, tüm mücadeleyi sizin için kıyafetleriniz verir.

Taklit ve ucuz giysiler kesinlikle yasak: Prada, Gucci, Versace gibi markalar dolapları süslüyor ve üyeler, en başat kurallardan biri olan bu kural için aylarca para biriktirmeyi, dilenmeyi ve yeri geldiğinde hırsızlık yapmayı göze alıyorlar. Yine de son tahlilde tüm o pahalı kıyafetleri değerli kılanın bizatihi kıyafet değil, onu giyen insan olduğuna inanıyorlar. Öte yandan aynı kıyafeti tekrar tekrar giymek, sürekli aynı çehreyle sokaklarda salınmak hoş karşılanmıyor. Bu kuralın nedeni de daha derin bir felsefeye dayanıyor; eğer bir Sapeur iseniz, sürekli değişmek ve yenilenmek zorundasınız.

Öte yandan Sapeur olmayı salt moda merakı üzerinden yorumlamak büyük bir hata olur. Bu cemiyetin üyeleri tutkularına sadık kalarak kendi kaderlerinin kontrolünü sağlamayı başarmış insanlardan oluşuyor. Koşullar ne olursa olsun yaşama arzularını, yaptıkları iş ne olursa olsun kendilerine duydukları saygıyı kaybetmeyen bu insanların felsefesi hiç şüphe yok ki bilinmeyi hak ediyor.

Künye:

Kreatif Ajans: AMV BBDO, Birleşik Krallık
Kreatif Ekip Lideri: Dave Buchanan
Metin Yazarı: Nicholas Hulley
Art Direktör: Nadja Lossgott
Medya Ajansı: Carat

Kaynak: Ads of the World

[GaleriEkle url=”guinnessin-sapeurleri”]

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.