Maliye Bakanlığı’ndan Turkcell’e 528 milyon lira ceza

Bakanlık 2008-2012 dönemi için Turkcell'e 527,7 milyon lira ceza kesti.

02.01.2014 - 17:11 | MediaCat

Sermaye Piyasası Kurumu Turkcell'e 2 yeni yönetim kurulu üyesi atadığını açıkladı.

Turkcell tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu‘na (KAP) yapılan duyuruda, Büyük Mükellefler Vergi Dairesi tarafından 2008-2012 dönemi için, Özel İletişim Vergisi (ÖİV) ile ilgili şirkete 211,1 milyon lira ÖİV aslı ve 316,6 milyon lira vergi zıyaı olmak üzere toplam 527,7 milyon lira vergi borçlandırılması yapıldığı açıklandı.

Duyuruda şu ifadelere yer verildi;

“Şirketimiz tabi olduğu mevzuat ve sektör uygulamalarına paralel, bünyesinde oluşan tüm haberleşme hizmet bedelleri (ön ödemeli kart/TL satışlarından oluşan brüt satış tutarları dahil) üzerinden ÖİV’yi hesaplayıp hali hazırda devletimize ödemektedir. Mevzuat gereği abonelere distribütörlerce yapılan nihai TL/kontör satış fiyatlarının Turkcell tarafından belirlenmez. Diğer bir deyişle TL/kontörlerin piyasada satış fiyatları şirketimizden bağımsız olarak, distribütörler tarafından piyasa şartları, pazarda oluşan arz ve talep dengesi, rekabet ve benzeri değişkenler sonucunda belirlenmektedir. Buna karşılık, vergi mevzuatındaki belirsizlikler nedeniyle satış kanalının elde ettiği ve üzerinde tasarrufumuz olmayan nihai satış bedelleri üzerinden mükellefi olmadığımız bir verginin ödenmesinin talep edildiği anlaşılmaktadır.”

Hürriyet‘in haberinde Turkcell’in, söz konusu vergi aslı ve cezası hakkında tüm yasal haklarını kullanacağını duyurduğu belirtiliyor.

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.