Dijitalle entegre bir TV reklamının anatomisi

Ad Age'ten dijitalde etkileşim yaratmada usta 5 TV reklamı…

02.01.2014 - 16:25 | Tuğba Özögretmen

Ekim'de YouTube'da en çok paylaşılan viral reklamlar

Son 10 yılda, reklam sektörünün tanıklık ettiği inovasyonlar ve tüketici davranışındaki değişimler, reklam yatırımlarının öncelikli olarak televizyona hücum ettiği gerçeğini değiştirmedi. Ancak başka bir gerçek daha var; televizyondaki reklamverenler, hedef kitlelerinin dijital yaşantılarını göz ardı etmiyor, aksine televizyon reklamlarının dijitaldeki tutumlara nasıl etki edeceğine giderek daha fazla kafa yoruluyor. Çünkü böyle bir tutum değişikliğine neden olabilen televizyon reklamı, yalnızca video izleme, arama yapma ya da sosyal medyada yaratılan bir hareketlilikle kalmıyor; reklamın reklamını da yapmış oluyor.

Tüketicilerin, dijital ekranlar üzerinden televizyon reklamlarıyla etkileşim kurmaları üç şekilde oluyor: arama, online video izleme ve sosyal paylaşım/yorum yapma. Tabii bu noktada, 2013 yılında ABD’deki televizyon reklamlarında hashtag kullanımının ayda 100’den 400’ün üzerine çıktığını da söylemek de fayda var. Video görüntüleme, televizyon reklamlarının isimlerini aratma, sosyal ağlardaki paylaşım, tweet atma, oylama, yorum yapma ve beğenme sayıları da hesaba katıldığında, televizyon reklamlarının yarattığı dijital etkileşim 200 milyonun üzerine çıkıyor. Peki, dijitalle entegre bir televizyon reklamı nasıl olmalı? İşte sezonun bu konuda rüştünü ispatlamış 5 televizyon reklamı…

1. Geico: Camel on a Hump Day

Etkileşim Yaratan Tema: Mizah, konuşan hayvanlar
Reklam Ajansı: The Martin Agency
Prodüksiyon Şirketi: Hungry Man

Dijitalle entegre bir TV reklamının anatomisi: Geico

İlerlemek için sayfa numaralarını kullanabilirsiniz. Kaynak: Advertising Age

1 2 3 4 5

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.