MediaCat

Mahfi Eğilmez’den ekonomi notları

Eğilmez, 2018 öngörülerini CMO Society üyeleriyle paylaştı.

Mahfi Eğilmez’den ekonomi notları

Türkiye’nin lider marka yöneticilerini bir araya getiren kapalı ve özel sosyal topluluk CMO Society, bugün gerçekleşen buluşmasında İktisatçı Mahfi Eğilmez’le bir araya geldi. Eğilmez, “Ekonomi Nereye Gidiyor?” başlıklı sunumunda Türkiye’nin ve dünyanın son dönemlerde geçtiği ekonomik güzergâhlara yönelik analizlerini ve öngörülerini paylaştı.

MediaCat tarafından düzenlenen ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmada Mahfi Eğilmez, dünya siyaset ve ekonomisinin özellikle son aylarda alışılmadık görüntülere gebe olduğunu belirtti. ABD Başkanı Donald Trump’ın muhafazalar ve öngörülemez girişimleri ülke ekonomisini kapalı bir çizgiye çekerken, 1980’lerden itibaren global piyasalara açılmaya başlayan Çin’in serbest ticaretin temsilcilisi olma atılımları gibi gelişmelerin ezber bozduğunu ifade eden Eğilmez, Türkiye ekonomisinin de son 15 yılına dair gözlemlerini aktardı.

Son 15 yıl, iki farklı Türkiye

2002-2010 yılları arasında disiplinli bir mali politika izleyen Türkiye’nin, ekonomi alanında yapılan reformlar sayesinde istikrarlı bir büyüme grafiği çizdiğini; Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerinin başladığı 2005 yılından itibaren ülkeye yapılan dış yatırımların arttığını belirten Mahfi Eğilmez, 2010 sonrasında ise bambaşka ekonomi politikaları izlenmesi nedeniyle, kaydedilen gelişmelerin fazlasıyla yavaşladığını ifade etti. Bugün Türkiye; orta gelir tuzağına düşmüş, yüksek bir özel sektör dış borcuna sahip ve cari açık oranıyla birlikte değerlendirildiği kırılgan ekonomiler kategorisinin yüksek risk teşkil eden ülkelerinden birisi. Ancak Mahfi Eğilmez; yargı, eğitim ve ekonomi alanlarında yapılacak yapısal reformlarla tüm bu negatif gelişmelerin etkilerinin azaltılabileceğini ve zamanla önlenebileceğini de belirtti.

Mahfi Eğilmez’in 2018 yıl sonuna dair beklentileri ise şöyle:

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.