MediaCat

Madrid metrosunun 100 yaşındaki reklam yıldızı

JCDecaux ve DAVID Madrid’den markalara metro reklamlarının etkisini hatırlatan çalışma.

Sosyal medyada kendi halinde içerik üreten, takipçi sayısı 30 bile olmayan 100 yaşında bir nine ne olur da herkesin merak ettiği bir reklam yıldızına dönüşür?

2023 bitimine yakın Madrid metrosundaki türlü reklam alanları bir anda yaşlı bir kadının, Marina Prieto’nun Instagram paylaşımlarıyla doldu. Sevimli kişiliğiyle 100 yaşındaki Prieto kısa sürede herkesin merak ettiği bir isme dönüştü. İnsanlar Prieto’nun kim olduğunu ve paylaşımlarının metroda yer alma nedenini araştırmaya başladı. Herkesin sevgisini kazanan Prieto viral oldu, takipçi sayısı hızla artmaya başladı. Olan biten her şeyin yanıtı ise JCDecaux ve ajansı DAVID Madrid’de gizliydi.

Açıkhava reklam şirketi JCDecaux, geçtiğimiz yıl metro reklam yatırımlarının yüzde 7 azaldığı İspanya’da DAVID Madrid ile birlikte markalara bu alanların gücünü  hatırlatmak istemişti. Markalar tercih etmediği için boş kalan 300 kadar reklam alanı Prieto’nun paylaşımlarıyla doldurulmuş, 100 yaşındaki bir kadından reklam yıldızı yaratılarak, 180’den fazla markanın yeniden metro reklam yatırımlarına çekilmesiyle amaca ulaşılmıştı.

B2B kampanyasına dair değerlendirmesinde DAVID Madrid Kreatif Direktörü Saulo Rocha, amaçlarının açıkhava mecrasının büyüsünü ve tüketici üzerinde yaratabileceği güçlü etkiyi yeniden canlandırmak olduğunu söylüyor. Rocha, “Günümüzde insanlar açıkhava reklamlarını görmezden gelme eğilimindeler. Marina ile insanları etkileşime geçirmeyi, fotoğraf çekmelerini hatta onları sosyal medyada paylaşmalarını sağlayarak, çok düşük bütçeyle viral etki elde ettik. Bu aynı zamanda açıkhava medya harcamalarına dair algının değişmesini ve markaların açıkhava yatırımlarının canlanmasını sağladı” diyor.

Kampanya, Cannes Lions’ın kısa listesi geçtiğimiz günlerce açıklanan Titanium Lions kategorisinde Aslan için yarışacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.