MediaCat

Kendini polisten saklayan raket

Rusya’da faaliyet gösteren İtalyan şarküterisinden ambargoyu delen strateji.

Kendini polisten saklayan raket

Rusya, Ukrayna krizi yüzünden gerilen ilişkiler nedeniyle kendisine uygulanan mali yaptırımlara karşılık olarak, geçtiğimiz Ağustos ayında aldığı bir kararla aralarında ABD, Kanada ve Avrupa Birliği ülkelerinin yer aldığı Batılı ülkelerden et ve süt ürünlerinin ithalatını yasaklamıştı. Ülkenin bu ürünler söz konusu olduğunda 10 milyar dolara yaklaşan dış alım hacmi, sadece Batılı ülkelerdeki üreticileri değil, kendi topraklarındaki satıcıları da olumsuz etkiledi.

Bununla birlikte, Moskova’da küçük bir İtalyan şarküterisi işleten Don Giulio gibi satıcılar, ambargoya uymaları kepenk kapatmaları anlamına geldiği için riski göze alarak müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. Don Giulio’yu diğer satıcılardan farklı kılan ise ambargoya rağmen hala ithal ürünler için doğru adres olduğunu reklam kampanyasıyla vurgulamaya devam etmesi.

Kampanyası için geleneksel açıkhava ilanlarından faydalanan Giulio, yasağa ilginç bir stratejiyle meydan okuyor. Ajansı sayesinde sıradan raketleri açık kaynak kodlu bir yüz tanıma yazılımı yardımı ile önünden geçenleri -daha doğrusu özellikle polisleri- tanıyacak şekilde modifiye eden marka, sıradan yayalara kendi reklamını gösterirken, polislerin yaklaştığını görünce Matruşka satan hayali bir mağazanın reklamına geçiyor.

İlk denemesini cesur bir hamle ile Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın sadece 250 metre uzağına yerleştirdiği raketle gerçekleştiren Giulio, yayınladığı videodan sonra muhtemelen bir daha kullanamayacağı konseptini başarıyla test etmiş görünüyor.

Kaynak: reddit

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.