MediaCat

Lovemark’lara kulak verin

Türkiye’nin en sevilen markaları, tüketicinin gönlünde yer kazanmak adına neler yaptıklarını anlatıyor.

“Her ürün ya da serviste aynı basit deneyim”

Esra Süzme, Vodafone Türkiye Pazarlama Direktörü

Vodafone olarak, müşteri deneyimini iyileştirmek amacıyla dijitalleşmenin gücünden yararlanıyoruz. Müşterilerimize daha zengin bir deneyim sunmak ve onlarla kurduğumuz bağı kuvvetlendirmek üzere dijital varlık, kanal ve ürünlerimizi çeşitlendirmeye odaklanıyoruz. Bu kapsamda, müşterilerimizin Vodafone markasına temas ettiği her kanalda, kullandığı her ürün ya da serviste aynı basit deneyimi yaşayabilmesini hedefliyoruz. Hedefimiz, müşterilerimizin akıllı telefonları üzerinden, akıllı telefonları yoksa bilgisayarlarından, dijital platformlarımızı en iyi deneyimle, en basit şekilde, öncelikli kanal olarak kullanmasını sağlamak.

Bu anlayışla sunduğumuz Vodafone Yanımda uygulamamız aracılığıyla müşterilerimiz, artık hem hatlarıyla ilgili birçok işlemi kolayca yapabiliyor hem de seçkin markalarda kendilerine özel fırsatlardan ve ekstra avantajlardan yararlanabiliyor. Aylık 10,5 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan uygulamamız, geçen yıl Türkiye’nin en aktif kullanılan ilk 10 uygulaması arasına girdi. Vodafone olarak, müşterilerimize uçtan uca ve radikal şekilde sadeleştirilmiş bir dijital deneyim sunmaya devam edeceğiz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.