L’Oreal ırkçılıktan suçlu bulundu

Fransa’da Yüksek Mahkeme, L'Oreal'in 'Çünkü buna değersiniz' sloganıyla gerçekleştirilen şampuan reklamında...

29.06.2009 - 10:24 | MediaCat

L’Oreal, düzenlediği bir reklam kampanyasında ırkçılık yapmaktan suçlu bulundu.

Fransa’da Yüksek Mahkeme, L’Oreal’in ‘Çünkü buna değersiniz’ sloganıyla gerçekleştirilen şampuan reklamında ırk ayrımcılığı yapıldığına karar vererek, kozmetik şirketini 30 bin Euro para cezasına çarptırdı. Mahkeme, ürünün tanıtımı için kullanılan tüm mankenlerin beyazlardan oluşmasını eleştirerek, “Siyah, Arap ve Asyalı kadınların beyazlar kadar değerli olmadığı” mesajı verildiğini kaydetti. L’Oreal’in güzellik birimi Garnier tarafından geliştirilen saç bakım ürünü Fructis Style’nin tanıtımında görev yapan mankenleri seçen insan kaynakları şirketi Adecco’ya da 30 bin Euro para cezası verildi.

Mahkeme ayrıca, L’Oreal ile Adecco tarafından ırkçılık karşıtı bir sivil toplum kuruluşu olan ve reklam kampanyasıyla ilgili davayı açan ‘SOS Racisme’ye de 30 biner Euro ödenmesine karar verdi. Duruşmada savcı, Garnier’in kampanyalarında kullandığı manken ve hosteslerin sadece yüzde 4.65’inin siyah, Arap veya Asya kökenli olduğunu belirterek, şirketin işe alım sürecinde beyaz ve Fransız anne babadan doğan beyaz kadınları tercih ederek, Fransa’daki 4 milyon azınlığı dışladığı iddiasında bulundu. Küresel reklam kampanyalarına milyonlarca dolar harcayarak, Andie MacDowell, Eva Longoria, Penelope Cruz ve Claudia Schiffer gibi dünyaca ünlü isimlerle çalışan L’Oreal’in ırkçılıktan suçlu bulunmasının grubun imajını olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.