MediaCat

Küllerinden doğan fabrika

2009 Eylül’ünde ağır bir yangın geçiren Primo Ambalaj 2010 yılında 20 milyon lira ciro gerçekleştirdiğini açıkladı.

Küllerinden doğan fabrika

Primo Ambalaj ve Kimya Sanayi, 2009 Eylül’ünde ağır bir yangın geçirmişti. Üç ay kapalı kalan tesis, çalışanların çabası, müşterilerin desteği ve finans kuruluşlarının katkısıyla yeniden kuruldu. Küllerinden yeniden doğan Primo, 2010 yılında 20 milyon lira ciro gerçekleştirirken, 2011’i de yüzde 50 büyüme ile  tamamlamayı hedeflediğini açıkladı.

Primo yönetim kurulu başkanı Salvo Bahar’a göre tüm bunlar güçlü bir dayanışma ve iş yapış biçimine duyulan güvenin bir eseri. Bahar, yangın sonrasında yeniden yapılanma sırasında mükemmel bir operasyon yürüten HSBC Bankası’ını hem kutladı, hem teşekkür etti.

Primo Ambalaj ve Kimya Sanayi, 100’dan fazla iş koluna hizmet eden ve anahtar teslimi fason üretim gerçekleştiren esnek bir üretim tesisi. Tesis, 1994 yılında firmanın halen yönetim kurulu başkanlığını sürdüren Salvo Bahar tarafından kuruldu. Ancak, İstanbul Tuzla’da yer alan tesis 2009’un Eylül ayında talihsiz bir kaza geçirdi. “Çok büyük bir yangın geçirdik” diyen Primo yönetim kurulu başkanı Salvo Bahar, “Tesisimizin çok önemli bir kısmı bu yangından etkilendi’ açıklamasını yaptı. 

Yeni fabrika, dayanışmanın eseri
Primo, örnek olabilecek çok hızlı bir toparlanma süreci yaşadı. Yangın sonrasındaki süreci, müşterilerin dayanışması, çalışanların olağanüstü çabası, iş ortakları ve özellikle de finans kuruluşlarının desteği ile aştıklarını dile getiren Bahar, “İlk üzüntümüzü üzerimizden attıktan sonra yangının hemen ertesi günü çalışmalarımıza başladık. Tüm müşterilerimize ve iş ortaklarımızı durumumuzu bildirdik, yolumuza devam edeceğimi aktardık. Diyebilirim ki, hepsi bize güvendiklerini belirterek, bizimle çalışmaya devam etmek istediklerini söylediler. Finans kuruluşları ve bankalarla iletişime geçtik, desteklerini istedik. Desteklerini esirgemediler ve böylece fabrikamızı yeniden kurduk. Küllerimizden yeniden doğduk diyebiliriz” dedi. 

Bankalardan büyük destek
Yangının ardından üç ay içinde toparlandıklarını belirten Bahar, “Eski fabrikamıza çok yakın, daha büyük bir yerde tam 16 bin metrekarelik bir alan üzerine yeni fabrikamızı kurduk. Şu an 200 personelimiz ile tüm eski ve yeni müşterilerimize yönelik hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Bu noktada en önemli destek birlikte çalıştığımız dokuz bankadan geldi. Özellikle HSBC’ye çok teşekkür ediyorum ve onları kutluyorum. Yangın sonrasında mükemmel diyebileceğim bir operasyon yürüttüler. Müşterilerimizin hiçbiri mağdur olmadı, sigortamız zararı karşıladı ve tesisimizi kısa sürede yeniden kurduk” diye konuştu. Bahar, “kelimenin tam anlamıyla küllerimizden yeniden doğmamız, aslında güçlü bir dayanışma ve iş yapış biçimimize duyulan güvenin bir eseri. Geçen yılkı toparlanmanın üzerinden 2011 yılını yüzde 50 büyüyerek bitirmeyi hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Fabrika, modern sanatlar müzesi gibi
Sanata olan merakını yeni fabrikasına taşıyan Bahar, fabrikanın pek çok yerini genç ve modern sanatçıların eserleriyle donatmış durumda. Resimden mobilyaya, çeşitli anı eşyalarından özel çalışmalara dek, 100’ü aşkın özgün sanat eseri, fabrikayı ziyaret edenleri şaşırtıyor.    
 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.