Henkel 3. çeyrek mali sonuçlarını açıkladı

Satışları yüzde 1,7 artışla 4 milyar 28 milyon Euro’ya ulaşan Henkel’in organik büyüme ise yüzde 6,5 olarak gerçekleşti.

15.11.2011 - 00:00 | MediaCat

Henkel, 2011 yılı üçüncü çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Satışları yüzde 1,7 artışla 4 milyar 28 milyon Euro’ya ulaşan Henkel’in organik büyüme ise yüzde 6,5 olarak gerçekleşti.

Henkel’in CEO’su Kasper Rorsted şunları söyledi:
 
“Henkel olarak, zorlu pazar koşullarına rağmen, yılın üçüncü çeyreğinde de sağlam performansımızı sürdürmeyi başardık. Organik satışlarımızda, bir kez daha faaliyet gösterdiğimiz piyasaların performansını aşan, çok başarılı bir büyüme gerçekleştirdik. Yüksek hammadde fiyatlarına karşın tüm iş kollarımızda karlılığımızı geliştirmeyi başardık. Tüm iş kollarımız çift haneli büyüme rakamlarını sürdürerek, bu başarıya katkıda bulundu. Gelişmekte olan pazarlardaki, toplam satış payımız yüzde 43’lere ulaştı. Ekonomik ortam halen zorlu. Yoğun rekabet koşulları ve yüksek hammadde fiyatlarına ek olarak, Euro bölgesindeki borç krizi, pazardaki belirsizliği artırıyor. Bu ortamda pazardaki değişimlere daha hızlı ve esnek yanıt verebilmek için yapılarımızı koşullara göre uyarlamaya devam edecek, maliyetlerimizi sıkı bir şekilde kontrol altında tutacağız. 2011 mali yılı sonunda, organik satış rakamlarımızdaki büyümenin yüzde 5 ile 6 arasında gerçekleşmesini bekliyoruz.”
 
Bu gelişmeye Henkel’in üç iş kolu da büyük katkıda bulundu. Çamaşır ve ev bakım kategorisi organik satışlarda yüzde 3,8 büyüme elde ederken, kozmetik ve kişisel bakım alanındaki organik satışlarda yüzde 5,6 büyüme kaydedildi. Yapıştırıcı teknolojilerinin fiyat ve hacme dayalı organik büyümesi 8,7 olarak gerçekleşti. Henkel, bu sayede belirtilen üç iş kolunda da global olarak pazar payını yükseltti. 
 
Ocak – Eylül 2011 arasındaki iş performansı
Henkel, Ocak – Eylül  2011 tarihleri arasındaki dokuz aylık dönemde, satışlarını, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,9 oranında artırarak, 11 milyar 804 milyon Euro’ya ulaştı. Döviz kuru etkisinden arındırılmış satışlar yüzde 6,2 oranında artış kaydetti. Yüzde 6,6 oranında gerçekleşen organik satış büyümesi, bir önceki yılın oldukça üzerinde oldu. 
 
İş birimlerinin 2011’in üçüncü çeyreğindeki performansı
Henkel’in çamaşır ve ev bakım kategorisi, organik satışlarda yüzde 3,8 büyüme elde etti. Bu önemli yükseliş ile birlikte Henkel’in, çamaşır ve ev bakım iş biriminde, bir önceki yılın aynı çeyreğinde 1 milyar 123 milyon Euro olan nominal satışları, 1 milyar 110 milyon Euro’ya geriledi. 
 
Kozmetik ve kişisel bakım iş birimi de 2011’in üçüncü çeyreğinde büyümesini sürdürdü ve organik satışlarda yüzde 5,6’lık bir oranda bir artış kaydetti. Satışlar önceki yıla göre yüzde 1,9 oranında artarak, 860 milyon Euro olarak gerçekleşti.
 
Henkel yapıştırıcı teknolojileri iş birimi ise satışlarını bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 8,7 oranında artırarak, 2 milyar 20 milyon Euro’ya ulaştı. 
 
Bölgelere göre performans
Batı Avrupa bölgesi için satışlar organik olarak 3,8 oranında artarak, 1 milyar 422 milyon Euro’ya yükseldi.
 
Doğu Avrupa bölgesindeki satışlar yüzde 4,2 oranında yükselerek, 775 milyon Euro olarak gerçekleşti. Organik büyüme ise yüzde 10,3 gibi oldukça yüksek bir oranı yakaladı. Bu büyümeye Henkel’in Türkiye’deki tüm iş birimleri ve Rusya’da, yapıştırıcı alanında yürüttüğü operasyonlar önemli katkıda bulundu.
 
Afrika/Orta Doğu bölgesinde her ne kadar bazı ülkelerdeki siyasi çalkantılar satışlardaki büyümeyi olumsuz etkilemeye devam etse de Henkel, organik büyümede yüzde 13,1 gibi çift haneli bir rakama ulaşmayı başardı. Satışların, geçen senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında, 229 milyon Euro’dan 237 milyon Euro’ya yükseldi.
 
Kuzey Amerika bölgesinde satışlar, döviz kurlarından kaynaklanan olumsuz etki ile yüzde 4,6 oranında azalarak 699 milyon Euro’ya geriledi. Latin Amerika’da yüzde 5,4 oranında artışla 273 milyon Euro’ya ulaştı. Asya-Pasifik bölgesinde de satışlar yüzde 1,2 oranında bir artışla, 586 milyon Euro’ya ulaştı.
 
Bir önceki yılın aynı çeyreğinde yüzde 42 olan büyüme bölgelerine ait satış payı yüzde 43’e yükseldi.
 
2011 satış ve kâr tahmini
İlgili pazarlardaki organik satış büyümesini sürdüreceğinden hiçbir kuşku duymadığını açıklayan Henkel, tüm 2011 mali yılında organik satışları için yüzde 5- 6 marjında büyüme bekliyor. Firma, 2010’da 12,3 olan vergi öncesi satış karının (EBIT) yüzde 13 seviyesinde gerçekleşeceğini teyit ediyor.
 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.