MediaCat

Kreatiflerin karantina sofraları

Coronavirus salgını nedeniyle mesaiye evden devam eden kreatiflerin mutfaklarına konuk olduk.

Mert Taner’in tarifi: Uyduruk Deniz Dolması

Ajansımızın eski binasında çok güzel bir mutfağımız vardı. Fırınından ızgarasına, derin tencerelerden vok tavalarına kadar bezenmiş bir mutfak. Enerjim varsa, mesaiye kaldığımızda herkese yetecek kadar yemek yapardım. Benim için hem kafa dağıtmak hem de bir süreliğine işle alakalı tüm düşüncelerden uzaklaşıp yeni bir şey oluşturmak anlamına da gelirdi. Hünkar Beğendi, Beşamel Soslu Fırın Karnabahar, Antalya usulü Tahinli Piyaz (Engin’e selam) bu yemeklerden bazılarıydı.

The Gang Agency Kreatif Direktörü Mert Taner

Artık hem ajansta hem de evde yemek yapmaya fırsat bulamıyorum. Bu dönem, yemek aşkını herkes gibi bende de tekrar yeşertti. Uyduruk tariflerimi yeni uyduruk yöntemlerle deniyorum. Her gün olmasa da haftada iki defa yemek yapıyorum. Genelde Trakya bölgesine ait tariflere yöneliyorum. Babaannemden hatırladığım, gelinlerinin devam ettirmediği bazı yemekleri zor da olsa hatırlayıp onlara tekrar hayat veriyorum. Yöresel ağızda söylediği yemek isimlerini kaynaklardan bulmak zor olsa da malzemelerinden yola çıkıp bulabiliyorum.

Gelelim konumuza. Ailemizde çok başarılı bir şef ve yeme-içme sektöründe neredeyse her kıtayı gezmiş bir uzman var. Ben de fena sayılmam ama benimkisi daha çok “Ver Yiyeyim Ver İçeyimcilik”.

Mert Taner’in “Uyduruk Deniz Dolması”

Yaşım 13. Saros sahilde bir kamptayız. Abiler ya sabah ya da gece denize açılır, sonra da tuttuklarını sahile bakan barakalarda hazırlar ve yerlerdi. O zaman görmüştüm kalamarı. Kavururlardı, sulu yemeğini yaparlardı, ızgaraya atarlardı. Bence evde hazırlamaya alışık değiliz bu deniz canlısını. Ben de her hafta sofraya koymuyorum açıkçası. Tabii gönül ister ki Kerem Aygün ile birlikte alalım oltaları, çıkalım tekneyle, akşam suyunda kendimiz tutalım kalamarları ama tutamıyoruz. Maalesef balıkta pek şansımız yok. (Bir ara TUTAMAYANLAR diye bir serimiz vardı.) Marketten tazesini alıp, onu temizleyip, akşamdan sosa yatırıp ertesi gün kızartmak da çok keyifli oluyor. Özellikle bira yanına. O sebeple bir kalamar tarifi yapmak istedim. Hatta ilk kez dolmasını deneyeyim istedim. Benim için de bir ilk yani…

Sunum yapmayı çok severim. Fakat bu tarifin sonu da sunumu da biraz sürprizli oldu.

Sırada: Orhan Özdemir’in tarifi – Hazi Tatlısı

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.