Korsan takibinde “Online Dönem”

Bakanlık, komisyonların korsanla mücadelesine katkı sunmak için Avea ile sözleşme yaparak 120 adet mobil internet erişimi ve cihazı aldı...

09.07.2010 - 00:00 | MediaCat

Kültür ve Turizm Bakanlığı, fiziki nüshaların denetimini yapan ve korsan olduğu belirlenen materyallere el konulması, şüphelilere ilişkin hukuki sürecin başlamasında büyük rolü bulunan İl Denetim Komisyonlarının çalışmalarına mobil teknik ekipman desteği sağlamak amacıyla harekete geçti. Bakanlık, komisyonların korsanla mücadelesine katkı sunmak için Avea ile sözleşme yaparak 120 adet mobil internet erişimi ve cihazı aldı. Fikri hak ihlallerinin yoğun olarak yapılması nedeniyle bu cihazların 15’inin İstanbul’a, 6 adetinin Ankara’ya kalanının da diğer illere dağıtımına başlandı. Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğünün yürüttüğü “Fikri ve Sınaî Mülkiyet Hakları Uygulamalarında Türk Polisinin Desteklenmesi” isimli eşleştirme projesi kapsamında, polisin teknik kapasitesinin arttırılmasını teminen taşınabilir bilgisayarlar alındı ve polise dağıtıldı. Fikri hak ihlallerinin yoğun olduğu kentlerde bu ekipmanlarla denetim faaliyetlerini yürütecek olan “Mobil Korsanla Mücadele Timleri” de oluşturulacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konuyla ilgili soruları yanıtlarken, ne olduğu daha iyi anlaşılsın diye adına “fikir hırsızlığı” dediği konuyla ilgili yasal düzenlemelerin yeterli olduğunu söyledi. Uygulamada sorunlar yaşandığına değinen Bakan Günay, “Çünkü bir sektöre, endüstriye dönüşmüş durumda bu alandaki üretim. Çok daha sıkı bir denetlemeye ve daha acımasız yaptırımlar uygulamaya ihtiyacımız var. Başka önlemlerde tabii gerekiyor ama bu boyutunu şimdilik söylemek istiyorum. Bu anlamdaki önlemleri çoğaltmaya çalışıyoruz” dedi.
Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığıyla yakın bir diyalog içinde olduklarını belirten Günay, “Avea ile işbirliği içinde 120 kadar mobil erişim merkezini, Anadolu’da İstanbul ağırlıklı olmak üzere kurmaya çalışıyoruz. Böylece takibi internet ortamından daha kolay, yakın yapmaya ve daha acımasız yaptırımlar uygulamaya gayret edeceğiz. Bakanlık olarak öteki birimlerle işbirliği halinde bu fikri emek hırsızlığıyla mücadelemize devam ediyoruz” diye konuştu.

hurriyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.