Kırsal tuvale dönüşürse

Burberry Landscapes projesi markanın imza ekose desenini doğayla bütünleştiriyor.

26.01.2023 - 11:49 | Simge Şenses

1967’de Burberry Paris mağazasındaki bir müşteri, anlık bir ilhamla markanın ekoseli astarını yağmurluğundan ayırarak bir bavul ve şemsiyenin etrafına sardı. İngiliz moda evi, bunu Burberry ekosesiyle kaplanan bir dizi aksesuar tasarlamak için bir işaret olarak kabul etti.

Kırmızı, siyah, beyaz ve bejin kumaş üzerinde birbiriyle buluştuğu ekose desen, onyıllar boyu markanın pek çok ikonik ürününü süsledi. 1970’lerde beğeniye sunulan kaşmir fuları, pek çok ekoseli kıyafet izledi. Burberry, 80’li ve 90’lı yıllarda ekose deseni reklam kampanyalarında da kullanmaya başlayarak deseni markayla iyiden iyiye özdeşleştirdi.

Takvimler 2023’ü gösterirken marka, imza ekosesini bu kez El Hierro ve Western Cape’deki kırsallar üzerinde bir örtüye dönüştürerek doğayla bütünleştirdi. Burberry Landscapes (Burberry Manzaraları) olarak adlandırılan proje, kurucu Thomas Burberry’nin açık alanlara duyduğu saygıyı kutlarken, aile üyelerinin atıldığı macera hikâyelerine de saygı duruşunda bulunuyor.

Küba asıllı çağdaş sanatçı Jorge Rodriguez-Gerada işbirliğinde hayata geçirilen doğal enstalasyonlar, doğada kalıcı iz bırakmamak için kısa sürede rüzgârla kaybolan doğal süt bazlı boya ve çiçeklerle oluşturuldu. Western Cape’teki çalışmada bitkilerin doğal olarak parçalanıp toprağa karışması ve çayırın kısa sürede orijinal hâline geri dönmesi için bitkiler ters çevirildi.

El Hierro, Kanarya Adaları

Western Cape, Güney Afrika

Marka, yayınladığı açıklamada projeyle ilgili, “Burberry’nin açık alanlarda yaratıcılığa dair inancını somutlaştıran ve markanın mirasını kutlayan bu proje, insanları dışarı adım atmaya ve çevrelerindeki dünyanın sunduğu olasılıkları yeniden düşünmeye davet ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Designboom, Dezeen, burberry.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.