Kırmızı Basında En İyiler Reklam Ödülleri başlıyor

Tüm reklam ve medya ajansları, ilk kez 1 Kasım 2011- 31 Aralık 2012 döneminde yayınlanmış basın reklamları ile 4 Ocak 2013'ye kadar başvuru yapabiliyor.

10.12.2012 - 11:33 | MediaCat

Kırmızı Basında En İyiler Reklam Ödülleri

Sadece gazete ve dergi reklamları arasında yapılan bir yaratıcılık yarışması olması sebebiyle, Türkiye’de bir ilk olan ve 10. yılını kutlayan, Kırmızı Basında En İyiler Reklam Ödülleri’nin, başvuru dönemi 5 Aralık Çarşamba günü başladı. Katılacak işlerin yayın dönemi bu yıl yarışmaya getirilen bir yenilikle uzatıldı; 1 Kasım 2011 ve 31 Aralık 2012 tarihleri arasında ilk kez yayınlanan reklamlar yarışmaya katılabilecek. Son başvuru tarihi ise 4 Ocak 2013.

Basın reklamlarında yaratıcılığın artırılmasını özendirmek, reklam ajanslarının, çalışanlarının ve reklam verenlerin başarılarını belgeleyip, ödüllendirmek amacıyla tasarlanan yarışmanın bu seneki jüri başkanlığını ise BBDO Stratejik Direktörü Haluk Sicimoğlu yapıyor. Kırmızı jürisi, yarışmaya katılan işleri önce internet üzerinden ön elemeye tabi tutacak, ardından 11 Şubat 2013 tarihinde düzenlenecek jüri toplantısı ile kategori bazında birincileri seçecek.

Sektördeki tüm reklamcılar, bu yıl Kırmızı’nın bir parçası

Kırmızı Ödülleri, bu sene ayrıca bir ilke daha imza atıp; heyecanını sektördeki tüm reklamcılarla paylaşıyor. Bugüne kadar sadece jürinin katıldığı değerlendirme sürecine bu yıl yarışmaya katılan her ajans dahil olabilecek. Elemede bir oy sahibi olabilecek ajanslar kendilerine atanacak şifre ile ön eleme sayfasına girecekler ve kendilerine ait işler hariç diğer tüm çalışmalara oy verebilecekler. Böylece ön elemede jüri tarafından elenen bir iş sektör oylarıyla elemeden geçmişse ikinci aşamada jürinin önüne tekrar gelecek. Yüzlerce reklamın incelenmesini gerektiren bu süreçte başarılı bir işin jürinin dikkatinden kaçma olasılığı önlenmiş olacak.

Dijital medya kategorileri genişledi

Büyük Ödül Kıpkırmızı ve Özel Ödül kategorileri dahil toplam 45 ödülün sahibini bulacağı yarışmanın kategorilerine bu yıl, 4 yeni kategori de eklendi.

Dijital Entegrasyon, Sosyal Mecra Entegrasyonu, Tablet Reklam Uygulaması, Mobil Reklam Uygulaması, kategorileri sayesinde basını ve dijital medyayı birlikte kullanan iletişim faaliyetleri yarışma içeriğinde geniş bir yelpazede yer alabilecek. Kırmızı jürisi bu kategoriye yapılan katılımları kampanyanın yaratıcılığı ve özgünlüğü açılarından, basın ve dijital ortamın entegrasyonundaki başarısı ile birlikte değerlendirecek.

Kırmızı’nın reklam ajansı Klan, bu yıl sektörün çok yakından tanıdığı, 12 “meşhur” reklamcı/yaratıcı yönetmenin “cast” olarak yer aldığı hem Kırmızı’nın 10. yaşını vurgulayan hem de yarışmaya katılım çağrısında bulunan bir kampanya hazırladı.

Kırmızı Ödüllerine katılan tüm işler 21 Ocak 2013 tarihinden itibaren online olarak sergilenmeye başlanacak. Türkiye genelindeki tüm reklamcı ve reklam verenlerin bir araya geleceği, en yaratıcı reklamcı ve reklam verenlerin alkışlanacağı ödül töreni ise 28 Şubat’ta yapılacak.