MediaCat

Kim bu emojiler?

Emojileri kim daha çok, neden kullanıyor?

Kim bu emojiler?

Susam Sokağı jenerasyonu muhakkak hatırlayacaktır. Elişi kağıttan cetvele, makastan pergele, kartondan boya kalemlerinize kadar tüm malzemelerinizi hazır etmeniz söylenir size çünkü birazdan, örneğin, bir çiftlik inşa edeceksinizdir verilen talimatlara göre. İlk adıma göre kartondan 20×20 cm ebatlarında bir kare kesip o parçayı kırmızıya boyamanız gerekir. Siz cetvelle ölçüleri tutturmaya çalışadururken, programı sunan dış ses der ki “Burada kesilmişi var”, “Burada boyanmışı var”. Süreç bu şekilde devam ederken ekranda tanık olduğunuz tamamlanmış çiftlik görüntüsü sinirinizi bozar çünkü siz henüz ikinci adıma bile geçememişsinizdir. Sonuç olarak, program sizin hızınızla, sizin becerinizle senkronize bir şekilde ilerlemediği için, siz o çiftliği ne yazık ki hiçbir zaman inşa edemezsiniz.

Emojiler de biraz hayatımızda Susam Sokağı’ndaki o dış sese benzemeye başladı. Sizin duygularınızı tarif etmenize gerek yok zira “Burada tarif edilmişi var”. Küfredip kendinizi gülünç ya da medeniyetsiz durumlara düşürmenize gerek yok. Bir “bok” emojisi yollarsınız, olur biter. Üstelik bu, insan kültürüne çok da yabancı bir alan sayılmaz. Ne de olsa görseller kadar kullandığımız dil de nesnelerin yerine geçen sembolik bir yapısallıktan ibaret.

Peki, hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen emojileri biraz daha yakından tanımak ister misiniz? Örneğin, online popülasyonun yüzde 92’sinin emojileri düzenli olarak kullandığını biliyor musunuz? Duygusal pazarlama platformu Emogi’nin geçtiğimiz haftalara yayınladığı rapora göre, emoji kullanımında cinsiyet, yaştan daha önemli bir belirleyici. Kadınların yüzde 78’i emojileri sık sık kullanırken, erkeklerde bu oran yüzde 60 dolaylarında görünüyor.

Kim bu emojiler?

Slovenyalı düşünür Slavoj Zizek, sitcom’lardaki gülme efektlerinin bizi “gülme zahmeti”nden kurtardığını söyler. Programı izlerken hiç gülümsememiş olsak da, kendimizi eğlenmiş hissetmemizin de işin ironik yanı olduğunu ekler. Emojiler de bizi duygularımızı yaşama yükünden özgürleştiriyor olabilir mi?

Kim bu emojiler?Rapora göre, kullanıcıların emoji kullanmasındaki en büyük neden, düşüncelerini daha iyi ifade etmek ve karşı tarafın kendilerini anlamasını kolaylaştırmak.

Markalar hakkında edinilen duygusal pazarlama verilerine göre, emojilerle kombinlenen reklamlar dijital reklamcılar için bir gerçek zamanlı duygusal pazarlama imkânı sağlıyor.

Rapora göre emoji kullanılmış reklamların yüzde 9,2 tıklama oranı varken, endüstri ortalaması sadece yüzde 0,4. Emoji kullanılmış reklamları tercih eden kullanıcılar analiz edildiğinde ise kullanıcıların duygusal ve bilişsel nedenlerle bu reklamları tercih ettiği anlaşılıyor. İlgi çekici bir detaysa, ziyaretçilerin pozitif bir emoji kullandığında bunu duygusaldan ziyade bilişsel sebeplerle yapıyor olmaları.

Kim bu emojiler?

Diğer yandan, kullanıcıların pozitif bir emoji kullanılmış reklamları seçmemesinin üç ana nedeni oluyor:

  • Reklamın ilgi çekici olmaması (duygusal ve bilişsel)
  • Reklamın açık/anlaşılır olmaması
  • Kullanıcıların o reklamda emoji görmekten rahatsız olması

Emogi’nin aktardıklarına göre, emoji istatistiklerini inceleyerek bir kullanıcının bir ürünü satın alıp almama olasılığı öngörülebiliyor. Rapora göre, oldukça pozitif ya da pozitif emojiler içeren reklamlardaki ürünler daha çok satılıyor. Markaların bu bulguları dikkate almasında fayda olabilir.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.