Beden aşağılama pratiğinde armut eşiği

Fitness merkezi Gold's Gym Dreamland'in tepki çeken ilanında istenmeyen kadın bedenini yine bir armut temsil ediyor.

17.08.2016 - 17:25 | Arzu Nilay Kocasu

Fitness merkezinden tartışmalı ilan

1965 yılından bu yana faaliyet gösteren ABD menşeli uluslararası fitness merkezi Gold’s Gym’in başı şu sıralar Mısır’daki bir şubesinin internette yayınladığı ilan nedeniyle belada.

Üstünde su damlalarıyla iri bir armut fotoğrafı paylaşarak, tıpkı iç çamaşırı markası Warner’ın yıllar önce yaptığı gibi, hiçbir kızın böyle bir görünüme sahip olmaması gerektiği yönündeki inancını takipçileriyle paylaşan şubenin bu ilanı sosyal medyada ateşli eleştirilere sebep olunca Gold’s Gym bizzat devreye girerek her bir sinirli kullanıcıyı tek tek sakinleştirmeye çalıştı.

Kahire’de faaliyet gösteren Gold’s Gym Dreamland’in “bağımsız” bir şube olduğunu ve ilanı da kendileriyle herhangi bir istişarede bulunmaksızın yayınladığını belirten Gold’s Gym, iletişim kurma çabalarına karşılık vermediğine dikkat çektiği Gold’s Gym Dreamland’in ilanında yer alan inanışla hemfikir olmadıklarını söyleyerek Facebook hesabından uzun bir özür yazısı yayınladı.

Markanın ardından bir özür yazısı da Gold’s Gym Mısır’dan geldi. Yaşları, cinsiyetleri ve fitness’taki başarılarından bağımsız olarak tüm üyeleriyle gurur duyduklarını söyleyen Gold’s Gym Mısır, tartışmaların kaynağını teşkil eden şubenin sayfasının iptali için Facebook’a başvuruda bulunduklarını belirtti.

Yaşanan tüm karmaşanın sonucunda Gold’s Gym Dreamland’in Facebook hesabı silindi… silinmesine ancak gerek tartışmaya neden olan ilan gerek şubenin -muhtemelen bu tartışmayla birlikte- eleştiri oklarını üzerine çeken diğer ilanları internette konuşulmaya devam ediyor.

Fitness merkezinden tartışmalı ilan

Fitness merkezinden tartışmalı ilan

Fitness merkezinden tartışmalı ilan

Kaynak: Adweek

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.