Karsan’da değişim başladı

Türkiye’nin ve dünyanın otomotiv sektöründeki sayılı özel üreticileri arasında yer alan Karsan...

30.07.2008 - 17:12 | MediaCat

Türkiye’nin otomotiv sektörünün öncülerinden Karsan’da gerçekleştirilecek olan değişimi anlatmak için İstanbul Four Seasons Hotel’de bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda karsan Yönetim Kurulu Murahhas azası Jan Nahum ve karsanIn yeni CEO’su Murat Selek Karsan’daki değişim hedeflerini basın mensuplarına anlattı.

Türkiye’nin 2023 yılındaki 5 milyon üretim ve 125 milyar dolarlık otomotiv ihracat vizyonu doğrultusunda daha önce benimsediği çok markalı üretim stratejisini gerçekleştirmek için yönetimini yenileyerek güçlenen Karsan. 2003 yılından itibaren hayata geçirdiği “tek tesis çok marka” anlayışını daha da geliştirerek en az yarısı ihracata dayalı bir üretim merkezi haline gelmek istiyor.

Karsan bu hedef doğrultusunda yeni bir yapılanma oluşturdu ve yönetim kurulunda uluslararası otomotiv sektöründe üst düzey görevlerde bulunmuş deneyimli yöneticilerine yer verdi. Karsan Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirilen Giancarlo Boschetti İtalya’da yıllarca IVECO’nun CEO’luğunu yaptıktan sonra 2002-2003 yılları arasında Fiat Auto S.p.A.’nın Global CEO’su olarak görev yaptı. Yönetim Kurulu Üyeliğine getirilen bir diğer isim Antonio Bene, uzun yıllar Fiat Auto’da üst düzey yöneticilik yapmış, yedi yıl boyunca da Türkiye’de Tofaş’ın ilk önce endüstriel müdürü görevinde bulunmuş, daha sonra da CEO görevini üstlenmiş bir isim. Yönetim Kurulu Murahhas Azası olarak görev alan Jan Nahum, eski Tofaş CEO ve Murahhas Azası, eski Fiat Auto İş Geliştirme Başkanı ve Petrol Ofisi Genel Müdürü olarak görev yaptı. Otoyol eski Genel Müdürü Murat Selek ise Karsan’ın yeni CEO’su oldu.

Bugün Peugeot lisansıyla Peugeot Partner, Hyundai lisansıyla Hyundai HD35/HD75 ve kendi markası J9 Premier modellerinin üretimini gerçekleştiren Karsan, Temmuz 2007’de Renault Trucks ile imzaladığı anlaşma çerçevesinde Renault Trucks için Premium Long Route, Premium Lander ve Kerax modellerini de bu yılın son çeyreğinden itibaren kademeli olarak üretmeye hazırlanıyor. Şubat 2008’de Peugeot Citroen Grubu ile de el sıkışan şirket, yine bu yılın son çeyreğinden itibaren 2013 sonuna kadar toplam 150 bin adet Peugeot Partner ve Citroen Berlingo modellerinin üretimi ve ihracatını yapacak.

Karsan’ın yıllık 30 bin adetlik Peugeot Partner üretiminin yanısıra üstlenilmiş ve yatırım aşamasında olan diğer projelerle birlikte tek çatı altında çok model üretim felsefesini uygulayarak boyut atlamaya hazırlandığını ifade eden Jan Nahum. Karsan’ın Türk otomotiv sanayindeki önemli konumunu vurgulayarak bu oluşumun başına farklı yönetim anlayışına sahip bir kadronun getirilmesinin önemine değindi ve bu kadroyla artık global bir şirket olmayı hedeflediklerini söyledi. Türkiye’nin 20 dönemdir büyüdüğünü ve bu büyümenin istikrarı da beraberinde getirdiğini anlatan Nahum icraatlara bakıldığında önümüzdeki 15 sene içinde 80 milyon nüfuslu 2 trilyon dolar GSMH’ye sahip ve 500 milyar dolar ihracat yapan bir Türkiye’nin hayal olmadığını belirtti. Bu şekilde gelişen bir Türkiye’de vergilerin de makul seviyelere çekilerek mevcut 11 milyon adetlik araç sayısının da 3’e katlanabileceğini ifade etti. Karsan’ın bugüne kadar Türkiye’nin ihracatına yeterli katkıda bulunmadığını söyleyen Nahum bundan sonraki dönemde Karsan’ın ihracatının da katlanarak artacağının sözünü verdi.

Bu yıl 300 milyon dolar ciro hedeflediklerini belirten Karsan CEO’su Murat Selek ise, Karsan’daki değişimin orta ve uzun vadede Türkiye’ye önemli bir katma değer kazandırmasını amaçladığını söyledi. Karsan’ın bugün Hyundai, Peugeot ve Renault Trucks markalarına üretimin yanı sıra kendi markası J9’u da ürettiğini hatırlatan Selek, Karsan’ın her marka için bir fabrika mantığı ile ilerlediğini söyledi ve Karsan’daki değişimi Karsan büyük bir oyuncu olma yolunda ilerliyor. Yönetimin yenilenerek güçlenmesiyle başlayan bu değişim süreci, önümüzdeki dönemde hem Karsan hem de Türk otomotiv sanayi için önemli bazı gelişmeleri beraberinde getirecektir. Karsan’ı en az yarısı ihracata dayalı bir üretim merkezi konumuna getirmek istiyoruz. Hedefimiz 5 yıl içinde 3 kat büyüyerek milyar dolarlık bir şirket konumuna gelmek şeklinde anlattı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.