Kalabalığın kontrolü anime sesinde

Japonya’nın kalabalığı kontrolünü sağlamadaki yeni yardımcısı “animegafon”.

13.02.2018 - 12:00 | Sultan Öncü Arslanoğlu

Kalabalığın kontrolü anime sesinde

Japonya, nüfus yoğunluğundan mustarip ülkelerin başında geliyor. Konserler, özel alışveriş günleri ve anime etkinlikleri de hesaba katıldığında, kalabalığı kontrol etmek epey zorlaşıyor. Bu soruna bir çözüm üretmek için bir araya gelerek Animegafon Oluşturma Komitesi’ni kuran TBWA\Hakuhodo, Yukai Mühendislik, Crimson Technology ve grafik tasarım şirketi Kotobukisun da Japonya’da kalabalığın kontrolünü sağlamak için kullanıcının sesini anında bir anime karakterinin sesine dönüştürebilen yeni bir megafon tasarladılar.

Ekip, Japonya’nın en büyük sorunlarından biri olan kalabalığı kontrol altına alabilmek için teknolojiden faydalanma yoluna gitti. Odaklandığı nokta ise sesti. Megafonların kalabalığa seslenilirken sıklıkla kullanılmasından ilham alan ekip, yeni megafonu geliştirirken, kullanıcının aksanını ve tonlamasını analiz edebilen yapay zekâ teknolojisinden faydalandı. Amaç ise güvenlik görevlilerinin sesini anime sesine dönüştüren bir teknolojiyle donatılan “animegafon” sayesinde kalabalığın uyarılar ve yönlendirmeler konusunda dikkatini çekebilmek.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.