MediaCat

Kâğıt nasıl ses çıkarır?

İsveç menşeli kâğıt markası Lessebo Papers’tan kâğıtlarının dokusunu ses dalgalarına dönüştüren deney.

Farklı dokulara sahip kâğıtların nasıl hissettirdiğini dokunarak kolayca öğrenebiliriz. Bir kâğıdın sesini gerçek anlamda nasıl işitebiliriz?

Lüks ambalajdan baskıya farklı sektörler için iklim dostu kâğıt çözümleri sunan İsveç menşeli Lessebo Paper’ın yanıtını merak ettiği soru buydu. Üretimini Småland bölgesinin pek sessiz ormanlarında sürdüren 1693 doğumlu marka, ses sanatçısı ikilisi Rördrom (Jesper Norda ve Kristian Berglund) ile birlikte Lessebo Texture koleksiyonunun sesini duymak istiyordu.

Jesper Norda ve Kristian Berglund, kabartmalı kâğıtların sesini işitebilmek adına özel bir cihaz tasarladı. Kâğıdın sessiz zarafeti, ahşaptan yapılan kâğıtçalar Lessebo Paper Player aracılığıyla ses deneyimine dönüştürüldü.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

F&B Happy (@fb.happy)’in paylaştığı bir gönderi

Lessebo Paper’ın dünyadaki en iklim dostu kâğıtlarından bazılarını üreten butik bir fabrika olduğunu ifade eden F&B Happy Tasarım Direktörü Maria Glansén, “Kâğıdın diğer niteliklerini duyularımızla keşfederek, Lessebo Paper’ı tanımlayan işçilik, sürdürülebilirlik ve kaliteyi vurgulamak istedik” diyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

F&B Happy (@fb.happy)’in paylaştığı bir gönderi

Kristian Berglund ise, “Bu deney, kâğıt anlayışımıza büyüleyici bir boyut kazandırdı. Ortaya çıkardığımız sesler doğanın kendisini anımsatıyor, rahatlatıcı, neredeyse meditatif bir deneyim sunuyor” yorumunda bulunuyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

F&B Happy (@fb.happy)’in paylaştığı bir gönderi

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.