MediaCat

Avrupa’da dijital reklam yatırımları en fazla büyüyen ülke Türkiye

Türkiye, 2023’te Avrupa bölgesinde dijital reklam yatırımları en fazla büyüyen ülke oldu.

IAB Avrupa, bölgedeki reklam yatırımlarının yıllık bazdaki dağılımı ve büyüme hızını ölçümlediği 2023 AdEx Benchmark Raporu’nu yayımladı. Rapor, Avrupa’daki dijital reklam pazarının yüzde 11,1’lik büyümeyle tüm zamanların en yüksek pazar değerine (96,9 milyar euro) ulaştığını ortaya koydu.

Dijital reklam yatırımlarının büyüklüğüne göre bölgedeki 29 ülke arasında sekizinci sırada yer alan Türkiye, yüzde 118’lik büyüme oranıyla bir önceki yıl olduğu gibi 2023’te de en yatırımların en fazla büyüdüğü ülke oldu. Dijital reklam yatırımlarının büyüklüğü 2023 sonu itibarıyla 3 milyar 476 milyon euro değere ulaşan Türkiye, enflasyondan arındırılmış yüzde 50 büyüme oranı ile Avrupa ortalamasından 4,5 kat daha fazla büyüme kaydetti.

Avrupa’da büyüme hızı ABD’nin üzerinde

Avrupa’da dijital reklamcılık pazarı, 2023 yılında yüzde 11,1 oranında büyüyerek 96,9 milyar euro değere erişti ve büyüme oranı açısından yüzde 7,3’lük yıllık büyümeye sahip olan ABD pazarını geride bıraktı. Türkiye’nin de içinde bulunduğu 13 pazarda çift haneli büyüme gerçekleşirken, Avrupa’daki dijital reklam yatırımlarının yüzde 69’unu İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya oluşturdu.

En hızlı büyüyen reklam formatları: video, connected TV (CTV), sesli reklamlar

Görüntülü reklam yatırımları Avrupa genelinde yüzde 13 büyürken, yüzde 18 oranında büyüyen sosyal medya yatırımlarının görüntülü reklamlar içindeki payı yüzde 48’e yükseldi. Bu oran, Türkiye’de yüzde 59 olarak gerçekleşti.

Videolu reklamlar 2023’te yüzde 21 artarken, sesli reklamlar yüzde 23’lük bir artışla en hızlı büyüyen formatlardan oldu. Sesli reklamların yükselişinde, yüzde 32,5 büyüme kaydeden podcast’lerin artan payının etkisinden söz etmek mümkün.

Rapora göre, 2023’te yüzde 23,5 büyüyen CTV ise yüzde 15 büyüme kaydeden sosyal medya dışındaki video reklam yatırımlarından daha iyi performans sergiledi. Formatlara göre büyüme oranlarına bakıldığında, Türkiye yüzde 180 büyümeyle videoda, yüzde 215 büyümeyle sesli reklamlarda ve yüzde 91 büyümeyle arama motoru reklamcılığında Avrupa’da ilk sırada yer aldı.

“E-ticaret platformları ve perakende firmaları ülkemizdeki en büyük dijital reklamverenler”

2023 AdEx Benchmark verilerini Türkiye açısından değerlendiren İnteraktif Reklamcılık Derneği IAB Yönetim Kurulu Başkanı Burak Ertaş, pazardaki büyümenin mevcut reklamverenlerin ve pazara yeni girenlerin bütçelerindeki artışla desteklendiğini belirtti ve ekledi: “Türkiye dijital reklamcılık pazarı Avrupa’da sürekli olarak ilk 10’da yer alıyor ve son iki yılda da en hızlı büyüme oranına sahip ülkeyiz. Enflasyondan arındırılmış yüzde 50’lik büyüme oranıyla Türkiye’de dijital reklamcılığın güçlü ve istikrarlı bir şekilde geliştiği çok açık. Kantar Media’ya göre, 2022’den 2023’e dijital platformlara reklam veren şirket sayısında yüzde 9’un üzerinde önemli bir artış var. Aynı dönemde, sinema hariç diğer mecralardaki reklamveren sayısında ise yüzde 4 ila 10 arasında değişen oranlarda düşüş olduğu görülüyor. Bu durum, yıldan yıla daha fazla reklamverenin yatırımlarını geleneksel mecralardan dijital mecralara kaydırdığını gösteriyor. Bu trend, Türkiye’nin dijital reklam pazarının hem mevcut dijital reklamverenlerin bütçelerinin artırması hem de sahneye yeni reklamverenlerin girmesiyle genişlediğine işaret ediyor. Ayrıca, ülkemizde e-ticaret hacminin 2023’te bir önceki yıla kıyasla yüzde 115 arttığının ve işlem hacminin yüzde 22 oranında yükseldiğinin altını çizmek gerekiyor. E-ticaretteki bu hızlı büyüme, dijital reklam yatırımlarının artmasının arkasındaki bir diğer itici güç. Gemius’un aylık ilk 100 reklamveren raporu da e-ticaret platformlarının ve perakende firmalarının ülkemizdeki en büyük dijital reklamverenler olduğunu gösteriyor.”

2023 AdEx Benchmark Raporu’nun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.