Kaçak sigaraya hücum

IPSOS KMG araştırma şirketinin ülkemizde tütün ürünlerinden alınan nispi verginin yüzde 58’den yüzde 63’e, asgari maktu vergi oranının da paket başına 2,05’ten 2,65’e çıkarılmasının ardından yaptığı araştırma...

11.03.2010 - 00:00 | MediaCat

IPSOS KMG araştırma şirketinin ülkemizde tütün ürünlerinden alınan nispi verginin yüzde 58’den yüzde 63’e, asgari maktu vergi oranının da paket başına 2,05’ten 2,65’e çıkarılmasının ardından yaptığı araştırma, Türkiye’de “vergi ödemeyen” (kaçak ve sahte,) sigara kullanımının artış eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Philip Morris / Sabancı Kurumsal İlişkiler Direktörü Oebel Harmsma, “Bu araştırma ilginç soruları beraberinde getiriyor. Yüksek ve sık vergi artışları tüketicilerin vergi ödemeyen ve dolayısıyla daha ucuz olan, kaçak ve sahte ürünler satın almasını teşvik edebilecek etkenlerden biridir” diyor. Harmsma sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu durumda kayıt altındaki tüketimin azalması genel anlamdaki sigara tüketiminin azalması anlamına gelmediği gibi devletin vergi geliri kaybetmesine ve vergi hedefinden uzaklaşmasına neden olabilmektedir. Perakendeciler ve Türkiye’de yatırım yapan, istihdam yaratan, vergi ödeyen lisanslı üretici şirketler ise bu durumdan etkilenmektedir .”

Araştırmanın yöntemi:

IPSOS KMG’nin Türkiye’de sigara tüketim alışkanlıklarını belirlemek için düzenlediği Tütün Mamulleri Araştırması’na 30 ilden 4500 kişi katıldı. 18-65 yaş grubundaki sigara tüketicileri araştırma kapsamında bir günlük tutarak, satın aldıkları ürünlerin marka ve benzeri bilgilerinin yanı sıra barkodlarını da bu günlüklere kaydedildi. Söz konusu barkod kayıtları incelendiğinde, tütün ürünlerinde vergisi ödenmemiş sigara kullanımının önemli oranda arttığı görüldü.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.