Turkcell 2009’da pozisyonunu korudu

Turkcell, zorlu koşullar ve yoğun rekabetin etkilerine rağmen grup gelirlerini %1 artırarak Türkiye’deki lider pozisyonunu devam ettirdi...

11.03.2010 - 00:00 | MediaCat

Turkcell, 2009 yılında pazardaki pozisyonunu korudu. Farklı  abone kesimlerine yönelik teşvikleri, güçlü değer teklifleri ve etkin satış kanalıyla 2001 yılından bu yana en yüksek kullanım seviyesine ulaşan Turkcell, faturalı abone bazını da 1.9 milyonluk net kazanımla büyütmeyi başardı. Turkcell, Türkiye’nin yanısıra faaliyet gösterdiği Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Moldova, Belarus, KKTC ve Ukrayna’daki iştirakleriyle toplam 62.7 milyon aboneye ulaştı.

Turkcell Grubu gelirleri %1 arttı
Gelirlerini geçen yıla göre %1 artırarak 8,9 milyar TL’ye çıkaran Turkcell’in net karı, 2009 yılında toplam 381 milyon TL’yi bulan değer düşüklüğü zararı, duran varlıkların kayıtlardan silinmesi ve yasal ödemeler nedeniyle 1,7 milyar TL olarak gerçekleşti.

Rekor aylık kullanım ve faturalı abone sayısında önemli artış
31 Aralık 2009 itibariyle Türkiye’de toplam 35.4 milyon abonesi bulunan Turkcell’in aylık kullanım geliri 18.5 TL olarak gerçekleşti. 2009 yılı Abone Başı Aylık Kullanım Dakikası (MoU) ise %40’lık artışla 2001’den bu yana en yüksek seviye olan 134,3 dakikaya yükseldi. 2009 yılında faturalı abone kazanımında %85 artış sağlandı.

Ciliv: Güçlü değer tekliflerimizle liderliğimizi sürdürdük
Turkcell’in 2009 finansal ve operasyonel sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, artan rekabet ve zorlu piyasa koşullarına rağmen sonuçların Turkcell’in başarısını gösterdiğini ifade etti. Turkcell Grubu’nun gelecekteki konumunu güçlendirmeyi sürdürmek amacıyla, 2009’da teknoloji ve altyapıya daha fazla yatırım yaptıklarını anlatan Ciliv; “Yıl boyunca, abonelerimize artan avantajlar sunarak marka ve değer tekliflerimizde fark yarattığımıza inanıyoruz. Sonuç olarak, pazar daralırken ve pazarın karlılığı azalırken; Türkiye’deki lider pozisyonumuzu koruyarak operasyonel karlılığımızı sürdürdük. 2010 yılına baktığımızda zor piyasa koşulları ön görmemize rağmen işimizin gelecekteki potansiyeli ile ilgili oldukça heyecanlıyız. Grup olarak rakiplere karşı bizi ön plana çıkartacak sürdürülebilir rekabet avantajları sağladığımızı düşünüyoruz. Tüm çalışanlarımıza, müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza bu zorlu ortamda Turkcell Grubu’na verdikleri destek ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.