John Carpenter’ın gözlüğü Fatih Akın’da

Fatih Akın'dan Alman gazetesi taz için They Live esintili reklam.

11.01.2021 - 14:57 | Sencer Uçar

John Carpenter'ın gözlüğü Fatih Akın'da

Bilinmemesi gerekenleri açığa çıkaran bir gözlük, gezegenimizi istila eden uzaylıların zihinlere dikte ettiği kirli planlarını açığa çıkarabilir ve insan başını çevirdiği her yerde gerçekleri tüm çıplaklığıyla görebilir. Tıpkı John Carpenter’ın yazıp yönettiği 1988 yapımı bilimkurgu filmi They Live’de ya da Alman gazetesi taz’ın (Die Tageszeitung) yeni reklam filminde olduğu gibi.

Ana akım gazetelere alternatif sunmak amacıyla yayın hayatına 1978 yılında Berlin’de başlayan, merkezine insan hakları savunusunu koyarak, sesi az duyulanların sesi olmaya çalışan bağımsız gazete taz, yönetmen koltuğunda Fatih Akın‘ın oturduğu yeni filminde cesaretten yana bir tavır sergiliyor. “Kimseden Korkma” adlı filmde, They Live’e göndermeyle, “taz marka” güneş gözlüğü saklı mesajları açığa çıkarıyor.

Gazetede yayımlanan röportajında alanı her geçen gün genişleyen, algoritmaların güdümündeki sosyal medyanın hakikati bireyselleştirdiğine dikkat çeken Akın, filmin mevcut gidişata karşı bir şey yapma isteğinden doğduğunu söylüyor.

Reklam filmi her ne kadar sosyal medyada da boy gösterecek olsa da, sosyal medya versiyonunun kurgusu Akın imzası taşımıyor. Akın, bu kararının nedenini, “Ben sinema retoriğinde düşünüyorum. Instagram hikâyesinin, dizilerin, YouTube’un kendi retoriği var… Neticede mümkün olduğunca fazla insanın bir mekânda bir araya gelerek, ortak deneyimleyebilecekleri iki boyutlu bir tuval için çalışıyorum. Kuralları, temposu, ritmi farklı” sözleriyle açıklıyor.

Film aracılığıyla, günümüzde dijital platformlarla rekabet ve pandemi nedeniyle pek parlak günler geçirmeyen ve salonları kapalı olan sinema sektörünün durumuna da dikkat çekilmesi hedefleniyor.

Kaynak: wuv.de, taz.de

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.