MediaCat

İstihdamın sanatla yoğrulduğu proje: DecoMaster Art Academy

Nippon Paint, dekoratif boya uygulayıcısı olarak sanatsal becerilerini profesyonel bir kariyere dönüştürmek isteyen gençler için hayata geçirdiği DecoMaster Art Academy’i Betek Boya Üretim Tesisleri’nde gerçekleştirdiği bir etkinlikle tanıttı.

İç mekânlarda duvarların kendi başına birer tuvale dönüşmesi, dekoratif boyalara olan ilgiyi artırıyor. Ancak Türkiye’de artan bu talebe beklendiği şekilde karşılık verebilecek zanaatkâr sayısı oldukça az. Nippon Paint, bu çıkarımdan hareketle “Boyada sanat cesaret ister” mottosuyla başlattığı DecoMaster Art Academy ile yolu üniversitelerin sanat, tasarım, resim, seramik gibi bölümlerinden geçen gençleri eğiterek onlara yeni bir yaratıcılık ve istihdam alanı açmayı hedefliyor.

142 yıllık geçmişi ile dekoratif boyama alanında insan kaynağı yaratma sorumluluğunu üzerine alan Nippon Paint’in kurduğu akademinin ilk dönem eğitimlerine bir haftada binin üzerinde başvuru yapıldı. Adaylar arasından seçilen 200 kişi, herhangi bir ücret ödemeksizin dekoratif boya uygulamacısı yani decoMaster olarak yetiştirilecek. Üç hafta sürecek yoğun uygulamalı eğitim programıyla öğrenciler duvar boyasının inceliklerini, özgün dokuların ve etkileyici efektlerin nasıl yaratılacağını kapsamlı bir şekilde öğrenecek.

Öğrenciler, mezuniyetlerinin ardından online eğitimler, aylık değerlendirmeler ve kurulacak meslek gruplarıyla desteklenmeye devam edecek. Ayrıca, mezunların portfolyolarını yayınlayabilecekleri bir tüketici platformu da oluşturulacak.

Önlisans, lisans öğrencileri ya da mezunlarının katılabildiği akademide kadın ustaların da teşvik edildiğini söyleyen Nippon Paint Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Uludağ, akademinin lansmanında yaptığı konuşmada, “Mekânlara boyut katan özel efektli birçok ürün var. Bu ürünlere tüketicinin de ilgisi yüksek. Fakat o ürünleri uygulayacak usta bulmak zor. Biz de dedik ki, bir akademi kuralım. Bu akademi ile hem sektörün bu alandaki usta sorununu çözmeye katkıda bulunalım hem de yeteneği olan ancak bunu kullanamayan, kendine bir iş fırsatı yaratmak isteyen üniversiteli gençlere bir fırsat sunalım. Nippon Paint DecoMaster Art Academy ile tam olarak bunu amaçlıyoruz. Katılımcılara uygulamalı boya eğitimi dışında, bunu nasıl kariyere dönüştürebileceklerini de anlatıyoruz. Çünkü üniversite okumak hemen ve tek başına sizi bir kariyer sahibi yapmıyor. Üniversiteli genç istihdamına katkı sağlamak dışında, kadın usta yetiştirmek, erkeklerle kadın ustaların birlikte, yan yana çalışacağı bir iş modeli de hayal ediyoruz. Bu nedenle akademide kadın ustalar için de bir kota oluşturduk. Kadınlara akademinin kapılarını, sektörde fırsat eşitliği sağlamak adına sonuna kadar açtık. Öyle ki, ilk eğitim döneminde, başvuruların yüzde 70’i onlardan geldi. İlk eğitimimizdeki 20 kişilik kontenjanın 16’sını da kadın katılımcılar oluşturdu. Başvuranların yüzde 60’ı üniversite mezunları, yüzde 30’u ise üniversite öğrencileri. Henüz aday belirleme sürecinde onların yeteneğine, dokunduğu yeri güzelleştirmekten nasıl keyif aldıklarına şahit olduk, sanatsal dokunuşlarına hayran kaldık. Ayrıca tüm bunları yenilikçi bir kariyere çevirmek isteme arzularını da takdir ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Nippon Paint, Boğaziçi Üniversitesi Mezunu İş İnsanları Derneği tarafından kurulan BUiyiİş ile birlikte geliştirdiği proje ile katılımcılara kendi işini yapabilmenin kapısını aralamayı hedefliyor. Bu nedenle, Nippon Paint DecoMaster Art Academy’de iletişim, sosyal medya kullanımı, finansal okuryazarlık, girişimcilik gibi eğitimler de verilecek. Eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar, bu alanda çalışan mimarlık ofisleri ve uygulama firmaları ile tanıştırılacak ve boya uygulamalarını uzmanlar eşliğinde yapmaya başlayacak.

İlk program İstanbul’da

Nippon Paint DecoMaster Art Academy, Gebze’deki Betek Boya Üretim Tesisleri’nde başlattığı ilk eğitim programının ardından eğitimlerine Türkiye’nin farklı şehirlerinde devam edecek.

Akademinin yeni eğitim dönemlerinin tarihleri ve eğitimlerin gerçekleşeceği şehirler kasım ayında, programa başvuran katılımcı adayları ile paylaşılacak. 2024 sonuna kadar 200 kişiyi akademiden mezun etmeyi amaçlayan Nippon Paint, beş yılda bu sayıyı bine ulaştırmayı hedefliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.