İstanbul yükselen ekonomiler arasında 15. sırada

MasterCard Worldwide tarafından yapılan Yükselen Piyasalar İndeksi Araştırması'na göre...

27.10.2008 - 11:33 | MediaCat

Küresel büyümeye, gelişmiş ekonomilerle kıyaslandıklarında 12’ye 1 gibi benzersiz bir oranla (Uluslararası Para Fonunun verilerine göre) öncülük etmesi beklenen yükselen piyasalar, önemli yatırım ve iş merkezleri haline geliyor.

MasterCard Worldwide, yükselen pazarlarda öne çıkan şehirleri belirlemek amacıyla, “Küresel Ticaret Merkezleri™ Yükselen Piyasalar İndeksi” araştırması yaptırdı. Araştırmaya göre İstanbul, yükselen ekonomiler arasında 15. sırada.

MasterCard Worldwide Yükselen Piyasalar İndexi, 30 farklı yükselen piyasadaki, 65 önemli şehir hakkında değerli bilgiler içeriyor. Şehirlerin, ulusal ekonomilerin önemli göstergeleri kabul edildiği göz önüne alınırsa, araştırma aynı zamanda küresel ekonomik eğilimlere ve bunların gelecekteki büyüme potansiyellerine de ışık tutuyor. İndeksteki 65 şehir, ticaret ortamları, politik ortamları, ekonomik büyümeleri, yaşam kaliteleri ve bilgi yaratımlarına bağlı 8 boyutta değerlendiriliyor ve bu şehirleri geleceğin merkezleri olarak öne çıkaran küresel ve bölgesel sebepler araştırılıyor.
Avrupa, Yükselen Piyasalar İndeksindeki ilk 15 içindeki dört şehri ile, güçlü bir konum elde ederken birçok ilginç bulguyu da ortaya koyuyor:

Finansal pazarlar ve yaşam kalitesinde üst sıralarda yer alan İstanbul; hızlı gelişen birçok pazara çabuk erişim sağlayan coğrafi konumu sayesinde, hızla gelişen bir ülkeye yakışır biçimde ticari bağlanabilirlik açısından da ilk on arasına giriyor. İndeks genelinde 15. sırada olan İstanbul’dan başka, Türkiye’den başkent Ankara da indekste 50. sırada yer alıyor.

Ticari mirası sayesinde Budapeşte, indekste global olarak 3. sıraya yerleşiyor. Indekste ‘yaşam kalitesi’ ile ‘risk ve güvenlik’ boyutlarında bir numaralı şehir olan Budapeşte; ‘ekonomik ve ticari ortam’ ile ‘çalışma ortamı’ boyutlarında da ilk on arasında yer alıyor.

Global indekste 8. sırada olan Varşova, Avrupa Birliği’ne yeni katılan ülkeler arasında en büyük ulusal ekonomiye sahip başkent olmanın avantajından faydalanıyor. Varşova, yüksek yaşam kalitesi ve küresel olarak ikinci sıraya yerleştiği yüksek güvenliği sayesinde, oldukça düşük risk seviyesiyle diğer ülkelerin önüne geçiyor.

İndekste toplam 4 şehri bulunan Rusya en iyi temsil edilen Avrupa ulusu olma sıfatını kazanıyor. Tüm şehirler arasında 14. sırada olan Moskova uçak yolculuğu, kargo hacmi, bağlanabilirlikle ilgili ölçütler ve finansal pazar hacmi boyutlarında da ilk beş şehir arasına giriyor.

Raporun tamamı için: www.mastercardworldwide.com/insights.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.