MediaCat

İşimiz gücümüz oyun

Pickle Social bünyesinde kurulan oyun & eğlence ajansı Pickle Play, markalar için oyun ekosisteminde sürdürülebilir ve etki yaratıcı bir iletişimi hedefliyor.

İşimiz gücümüz oyun

2021 yılında gelirlerinin 180 milyar doları aşması beklenen, dünya çapında 2,5 milyar kullanıcısı bulunan oyun sektörü her geçen gün iletişimde yoğunluğunu artırırken genç nüfusuyla Türkiye’de de etki alanını genişleterek büyüyor.

Oyun pazarlaması, espor ve oyun kültürüne odaklanmak amacıyla Pickle Social bünyesinde kurulan oyun & eğlence ajansı Pickle Play, markalar için oyun ekosisteminde sürdürülebilir ve etki yaratıcı bir iletişimi hedefliyor.

Markalar için oyunlarda ne var?

Facebook’un metaverse atılımıyla birlikte gündemimize giren ve uzun bir süre de konuşulacak olan; sosyal medya kullanımını, alışverişi, insan iletişimini yeni bir boyuta taşıyacak sanal yaşam ekosistemleri aslında yıllardır oyuncuların zaten içinde yer aldıkları ve çoktan aşina oldukları bir dünya.

Yıllardır uygulamalarını gördüğümüz üzere sponsorlu içeriklerin, ürün yerleştirmelerin, sanal ürün satışlarının ve uçsuz bucaksız ekran sürelerinin var olduğu oyun ekosistemi, markaların entegre olamadığı durumlarda yeni bir jenerasyonla bağlarını sıkı tutmayacakları geniş bir faaliyet sahası.

Oyuncu kitlesiyle bağ kurmaya özen gösteren KFC, Pizza Hut, Red Bull, Monster, Vodafone gibi pek çok marka kendi sosyal medya hesaplarının yanında “Gaming” odaklı yeni sosyal medya hesapları açarak yalnızca oyun gündemini konuştukları yeni bir iletişim denemesi sürdürürken, başka markalar dev ödül havuzlu espor turnuvaları düzenliyor, takım sponsorluklarıyla adını milyonlara ulaştırıyor, oyun içi satışlara özel ürün yerleşimleriyle yepyeni alanlarda hatırlanacak adımlar atıyor. Özet olarak, markalar için oyunlarda yelken açılacak parlak ufuklar var.

Oyun iletişiminde marka ve ajansların yaşadığı zorluklar

Konu oyunculara seslenmek olduğunda hem markaların hem de ajansların yaşadığı en temel sorun bu yeni iletişim alanında doğru konumlandırmayı sağlamak ve sürdürülebilir bir iş akışı yaratmak. Oyuncularla diyaloğa geçmek isteyen markalar ve ajanslar uzmanlıkları dışındaki oyunların detaylarıyla ya da sistemine yabancı oldukları her gün bir yenisi ile tanıştığımız medya platformlarıyla karşılaştıklarında projeleri ya da süreçleri kontrolde zor zamanlar yaşayabiliyor.

Hem oyun hem de pazarlama dinamiklerine hâkim, hedef kitleye nasıl yaklaşacağını bilen, teknolojik altyapısı oturmuş partnerlerle çalışmak markalar için kritik hale geliyor.

Oyunculara oyuncuların seslendiği yapılar kurmak

Bu noktada uzmanlık, dedike yapılar ve hedef kitleye yakınlık büyük önem taşıyor.

Hedef kitle geleneksel tüketici profiline kıyasla internet ve teknoloji ile çok daha derin bir ilişki içinde, satınalma kararlarında şüpheci, eski pazarlama yöntemlerine karşı bağışıklık sahibi ve yeni nesil medya tüketiminde tüm jenerasyonlardan çok daha yüksek adaptasyon yetilerine sahip. Böyle bir hedef kitleye ulaşmak ve onları ikna etmek de ancak onlarla aynı dili konuşan genç, dinamik ve oyunculardan oluşan bir ekiple mümkün.

Doğru partnerle oyun ekosistemine atılmak

Pickle Social çatısı altında Hasbro bünyesindeki Monopoly, Jenga, Tabu, Transformers, NERF gibi markaların oyunlarının dijital iletişimini sürdüren Pickle Play ekibi, zamanla ATL ve BTL süreçlerle birlikte kapsamını genişleterek 360 derece hizmet sunmaya başlamıştı. Riot Games’in de sürece katılmasıyla birlikte League of Legends, Valorant, Wild Rift, Teamfight Tactics ve Legends of Runeterra gibi hem dünyada hem de Türkiye’de çok yoğun ilgi gören oyunların pazarlama faaliyetlerine destek veriyor.

Sosyal medya yönetimi, kreatif kampanya üretimi, prodüksiyon, Twitch & Discord danışmanlığı, influencer & talent yöntetimi, espor iletişimi, markalama gibi alanlarda uzmanlaşan Pickle Play ekibi hem oyun firmalarına hem de oyun ekosistemine girmek isteyen non-gaming firmalara İstanbul, Amstardam ve Londra ofisleri üzerinden geniş bir çerçevede hizmet veriyor.

Heyecanlı görevler, yüksek hedefler, maceralı bir yolculuk ve tatmin edici ödüllerle dolu bu oyun evreninde bir yol arkadaşı arıyorsanız oyunun yeni bölümü burada başlıyor: hi@picklesocial.com

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.