İş yaşamında liderlik için 11 askerî tüyo

Askeriyede elde edilen deneyim iş hayatına da yansıyor mu?
01.04.2014 - 16:37

Askeriyede elde edilen deneyim iş hayatına da yansıyor mu? Bu sorunun cevabı ABD’deki birçok başarılı firmaya göre evet. Zira iş dünyasındaki birçok büyük isim – Verizon’dan Lowell McAdam, FedEx’ten CEO Frederick Smith, General Motors eski CEO’su Daniel Akerson – askerî geçmişe sahip.

ABD’li dev telekomünikasyon şirketi Verizon’un yönetim kurulu ve icra kurulu başkanı iş hayatına başlamadan önce, sekiz yıl boyunca ABD Deniz Kuvvetleri’nde inşaat mühendisi olarak görev almış bir isim. Gazeteci Alison Griswold daha önce birçok ismin yaptığı gibi bu isme aynı soruyu sordu: Askeriyede elde edilen deneyim iş hayatına da yansıyor mu?

Bu sorunun cevabı ABD’deki birçok başarılı firmaya göre evet. Zira iş dünyasındaki birçok büyük isim -Verizon’dan Lowell McAdam, FedEx’ten CEO Frederick Smith, General Motors eski CEO’su Daniel Akerson- askerî geçmişe sahip.

2005 yılında Korn/Ferry International’ın 500 CEO ile gerçekleştirdiği araştırmanın sonucu da üst düzey yöneticilerin yüzde 8’inin, iş yaşamlarından önce askeriyede idari görevlerde bulunduklarını ortaya koymuştu.

Hep çakı gibi olun

FedEx CEO’su Frederick Smith, deniz piyadeliği zamanında yakaladığı formu ve görünüşü hâlâ koruyor. “Hâlâ gömleğimin ön kısmı, kemer tokam ve fermuarımın mükemmel şekilde hizada olmasına dikkat ediyorum. Ayakkabılarımı her zaman kendim boyuyor, parlak olmadıkları zaman huzursuz hissediyorum.”

Etrafınızdaki insanları kollayın

General Motors eski yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Daniel Akerson, askerî hizmetin kendisine her zaman davranışlarıyla örnek olmayı ve etrafındaki insanların kıymetini bilip onları korumayı öğrettiğini belirtiyor.

Geniş perspektif elde etmek için farklı ekipler kurun

ABD ordusunda yüzbaşı olarak görev yapmış olan Johnson & Johnson CEO’su Alex Gorsky, askerî eğitimin kendisine farklı ekiplerle çalışmanın kıymetini öğrettiğini söylüyor. “Doğru yanıtın kimsenin tekelinde olmadığını askeriyede keşfettim.”

İlişkilerinizi uzun soluklu tutmaya çalışın

ABD Donanması İnşaat Mühendisleri Kıtası’nda hizmet vermiş olan Verizon CEO’su Lowell McAdam, askeriyede kurulan ilişkilerin ömürlük olduğunu ve bunlardan aldığınız dersin iş hayatınızda size faydalı olacağını söylüyor.

Herkesi dinlemeye gayret edin

American Electric Power eski CEO’su Michael Morris, askeriyede kazandığı en kıymetli melekeyi “olabildiğince fazla kişinin görüşünü kapsayan fikirler geliştirmek için dinlemeye açık olmak” olarak ifade ediyor.

Baskı altında dahi sakin kalın

Morris bir CEO’yu, görevini zorlu bir fırtına sırasında icra etmek durumunda olan bir pilota benzetiyor. Sakin kalıp yolcuları (CEO içinse hissedar veya çalışanları) da paniğe sürüklememek pilota bağlıdır. “Sarsılmış ve tedirgin görünmek, isteyeceğiniz son şeydir” diyor Morris.

Kısıtlı bilgi dahi olsa kararlı olun

ABD’de internet ve telefon servisi üzerine uzmanlaşan telekomünikasyon firması Bandwidth’in CEO’luk koltuğunda yer alan David Morken de deniz piyadeliği zamanında, “sis içinde hareket edip tastamam bir data setine sahip olmadığınız zamanlarda bile kararlı biçimde hareket edebilmeyi” öğrendiğini söylüyor.

Dağıtım ağını kusursuz kılın

Casey’s General Store’un CEO koltuğunu dolduran Robert Myers’ın askerî geçmişi firmanın tepesinde oturması için gereken tecrübeyi kendisine sağlamış. Firmanın kurucusu ve sahibi, askeriyede lojistik subayı olarak görev alan birinden daha iyi kimi görevlendirebilirim diye düşünüp Myers’ı şirketin başına geçirmiş.

Dürüstlüğünüzle örnek olun

Şimdilerde MeadWestvaco’nun CEO’luğunu üstlenen ABD Hava Kuvvetleri’nin eski pilotlarından John Luke Jr, “Eski muharipler özel yeteneklere ve aralarında disiplin, olgunluk, uyum yeteneği ve kendini adama gibi ortak özelliklere sahiplerdir. Yaptıkları her işte yüksek etik standartlara uygun ve örnek teşkil edecek şekilde hareket ederler” diyor.

Ol – bil – yap

“Eğitim Çavuşluğu Akademisi’nde astlarımla muhatap olurken onlardan olmalarını istediğim kişi olmam; bilmelerini istediğim şeyleri bilmem; yapmalarını istediğim şeyleri yapmam gerektiğini öğrendim” diyor Business Insider’a konuşan ABD’li eski eğitim çavuşu, şimdilerin Argo Marketing Group CEO’su Jason Levesque. “Uzman olun; işi bilin, zor görevleri üstlenip yapın. Astlarınız sizi takip edecek, dahası, yaptıklarınıza özenip sizi geçmeye çalışacaktır.”

Yaptığınız her iş için yüzde 100’ünüzü verin

Procter & Gamble’ın eski CEO’su ve ABD ordusu eski piyadelerinden Robert McDonald, ordudaki görevi sayesinde her işinde elinden gelenin en iyisini yapması gerektiğini öğrenmiş. McDonald “Orduda olacaksanız piyade; pazarlamada olacaksanız P&G’de olun. Bu ikisinde de hiçbir şeyi yarım yapmazsınız” diyor.

Tüm bunlar benim kulağıma da hoş gelmekle beraber, hepsini biraz eski moda bulduğumu da söylemeliyim. Duygusal zeka, modern liderlik konusunda en önemli kavramlardan biri. Yukarıda andığımız isimlerden hiçbirinin şeffaflık ya da karizmadan bahsetmemiş olması sizce de komik değil mi? Eski muhariplerden kaçında bu iki nitelik var bilmiyorum doğrusu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.