İş dünyası derneklerinden İstanbul Sözleşmesi açıklaması

İş dünyası derneklerinden İstanbul Sözleşmesi hakkında ortak bir açıklama paylaşıldı.

17.08.2020 - 11:53 | MediaCat

İş dünyası derneklerinden İstanbul Sözleşmesi açıklaması

İstanbul Sözleşmesi’ne dair kamuoyunda tartışmalar devam ederken, iş dünyasından sekiz dernek sözleşmeye ilişkin ortak bir açıklama paylaştı.

International Women’s Forum Türkiye (IWF Türkiye), Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Türkiye Soroptomist Kulüpleri Federasyonu, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Women Corporate Directors Türkiye (WCD Türkiye), Teknolojide Kadın Derneği (WTECH), Yanındayız Derneği ve Yönetim Kurulunda Kadın Derneği tarafından paylaşılan ortak açıklama şöyle:

Dünyanın kadınlar, gelecek nesiller ve tüm insanlık için daha iyi bir yer olması vazgeçilmez bir hedeftir.

Kadının ekonomiye katılımı, ülkeleri refaha ulaştırmakta kilit bir öneme sahiptir.

Dünyanın ekonomik ve toplumsal refah açısından lider ülkelerinden biri olma çabamızda kadının ekonomiye katılımı şarttır. Aile içi şiddetin olmadığı huzurlu bir ortam, kadının ekonomik katılımına da katkı verir; dolayısıyla, aileye ve ülkeye ekonomik refah getirir.

Kadınların hakları üzerinden toplumu bölmek, bir cinsiyetin veya bir azınlığın birincil olmadığını ileri sürmek ayrımcılıktır ve hem ülkemiz yasalarına hem de evrensel hukuk normlarına göre kabul edilemez. Anayasamızca teminat altına alınan insan haklarından kadınların eşit olarak yararlanmasını savunan politikacılara ve sivil toplum örgütlerine yönelik hakaret içerikli sözler yasalara aykırı olduğu gibi evrensel hukuk anlayışına da uymaz.

Kadınlar toplumumuzun yarısı ve geleceğimizin erkeklerle ortak mimarıdır. Güçlü kadın demek, güçlü aile, müreffeh bir gelecek ve güçlü ülke demektir. Bu ülkenin kadınları ve erkekleri olarak birlikte daha yaratıcıyız, daha üretkeniz ve daha güçlüyüz.

Yukarıdaki anlayışın dışında bir söylem hem uluslararası düzlemde ülkemizi yalnızlaştırır hem de ekonomiyi ve toplumu olumsuz etkileyen sonuçlar doğurur.

Ülkemiz, kadınların ekonomik ve toplumsal yaşama katkısını sağlamayı başarabildiği ölçüde güçlü olacaktır.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.