MediaCat

Iris Apfel hayatını kaybetti

Çizgi dışı tarzıyla hafızalara kazınan moda ikonu 102 yaşındaydı.

Maksimalist tarzıyla tanınan New York’lu moda ikonu ve tasarımcı Iris Apfel 102 yaşında yaşamını yitirdi. Apfel’in vefatı, yaklaşık üç milyon takipçisi bulunan Instagram hesabı üzerinden duyuruldu.

New York Üniversitesi’nde sanat tarihi eğitimi aldıktan sonra gençlik yıllarında Women’s Wear Daily’de metin yazarlığı yapan ve Elinor Johnson gibi iç mimarlar için çalışan Apfel, 1952’de eşi Carl Apfel ile birlikte Old World Weavers isimli bir tekstil şirketi kurdu. Şirketi 1992’ye kadar işleten Apfel, 17., 18. ve 19. yüzyıl kumaşlarının yeniden üretimi konusunda uzmanlaştı; dokuz ABD başkanı için çalışarak uzun yıllar Beyaz Saray’a özgün dokunuşlarıyla stil katan isim oldu.

Moda endüstrisiyle de yakından ilgili olan ve yarım yüzyıldan uzun süre Paris defilelerinin tanıdık yüzüne dönüşen Apfel, esas şöhretine 2005 yılında The Metropolitan Museum of Art (MET) bünyesindeki Kostüm Enstitüsü’nün kıyafet ve aksesuarlarından oluşan Rara Avis (Nadir Kuş) isimli bir sergi düzenlemesiyle kavuştu. Yaş faktörünün yeni başarılara imza atmaya engel olmadığının en somut örneklerinden birini sergileyen Apfel, 80’li yaşlarında bir moda ikonuna dönüştü; 97 yaşında ise dünyanın önde gelen modellik ajanslarından IMG ile imzaladığı sözleşmeyle modellik kariyerine adım attı.

Iris Apfel’in ilham veren hikâyesi, ünlü yönetmen Albert Maysles tarafından 2014 yılında kendi adını taşıyan bir belgesele de konu edilmişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.