Kadınların filtresiz güzellikle imtihanı

"Kadınların yüzde 60'ı filtre kullanmadan fotoğraf paylaşımı yapmıyor."

11.04.2019 - 15:19 | Gönül Hadımlı

Kadınların filtresiz güzellikle imtihanı

Günümüzde güzelliğin tanımı Instagram filtreleriyle şekilleniyor. Öyle ki, kadınların yüzde 48’i ciltlerini daha pürüzsüz göstermek için, yüzde 42’si daha canlı bir cilt için ve yüzde 36’sı daha güzel görünmek için Instagram’ın filtrelerine sığınıyor.

Bu veriler, Allergan Medikal Estetik’in Küçük Bir Dokunuş Platformu tarafından düzenlenen Filtresiz Sohbetler etkinliğinin ilkinde paylaşılan ve Ipsos ile gerçekleştirilen filtre algısı araştırmasına ait.

Allergan Tüketici Pazarlama ve İletişim Müdürü Aycan Uğur’un moderatörlüğünü üstlendiği panelde, IPSOS Türkiye Sağlık Araştırmaları Müdürü Pınar Kıvılcım’ın açıkladığı veriler, günümüzde topluma kendini kabul ettirmek isteyen bireylerin kendi yaşamlarını “filtrelemeye” nasıl zorlandıklarını çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

“Beyaz yakalılarda filtre kullanım oranı daha fazla”

Türkiye’nin 33 ilinde yapılan kamuoyu araştırmanın sonuçlarına göre kadınlar tarafından en fazla kullanılan sosyal medya platformu Instagram. Kıvılcım’ın belirttiğine göre, “Beyaz yakalı ve 25-40 yaş arasındaki genç kadınlarda filtre kullanım oranı daha fazla çünkü göz önünde ve sosyal olan kadınlar kendilerini “en iyi hallerini göstermek zorunda” hissediyorlar. Filtre kullanan kadınların yüzde 50’sinin daha iyi görünen bir cilt beklentisi içinde olduğunu söyleyen Kıvılcım; “Çünkü filtresiz fotoğraflarda kendilerini yorgun ve bakımsız buluyorlar. Bu nedenle kadınların yüzde 48’i ciltlerini daha pürüzsüz göstermek için, yüzde 42’si daha canlı bir cilt için ve yüzde 36’sı daha güzel görünmek için filtre kullanıyor” diyor.

Kadınların filtresiz güzellikle imtihanı

Kadınların Instagram kullanımına dair bazı çarpıcı veriler ise şu şekilde:

  • Araştırmaya katılan kadınların yüzde 60’ı filtre kullanmadan fotoğraf paylaşmıyor.
  • 10 kadından 9’u Instagram’da kendi fotoğraflarını paylaşıyor ve yüzde 30’u haftada en az 1 paylaşım yapıyor.
  • Her 5 kadından 3’ü filtre kullanmadan fotoğraf paylaşmıyor.
  • Her 3 kadından 1’i filtresiz fotoğraf paylaşabilen kadını kendiyle barışık, modern ve özgüvenli buluyor. Bununla birlikte, katılımcıların yüzde 75’i filtre kullanmadığını söyleyen kadınlara inanmıyor.
  • Kadınların yüzde 40’ı filtresiz fotoğraf paylaşmak istese de kendilerini yeterince canlı ve bakımlı hissetmedikleri için yapamıyor.
  • Kadınların ortalama yüzde 80’i filtre uygulamaları için fotoğraf başına 5 dakikaya kadar zaman harcayabiliyor. Bir yandan kolay kullanımlı filtreleri tercih ederken diğer yandan da ortamdan kopup fotoğraflarına filtre yapmaya odaklanmaktan çekinmiyorlar.
  • Kadınların yüzde 50’si filtre kullandığı belli olmasın istiyor.
  • Beyaz yakalı kadınların yarısı #nofilter (filtresiz) etiketini bir özgüven göstergesi olarak kullanıyor.
  • Araştırmaya katılan kadınların neredeyse tamamının Instagram hesabı bulunurken, yüzde 83’ünün Facebook hesabı var. Bunları sırasıyla Youtube, Twitter ve Linkedln takip ediyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.