Canınızı bir robota emanet eder miydiniz?

Digital Age Summit ve Poltio işbirliğiyle hazırlanan araştırma, teknolojinin bizi hem endişelendirdiğini hem de hayatımızı kolaylaştırdığı ölçüde takdir edildiğini ortaya koyuyor.

11.04.2019 - 16:43 | MediaCat

Canınızı bir robota emanet eder miydiniz?

Dijital iş ve kültür dergisi Digital Age tarafından 2007 yılından bu yana gerçekleştirilen Digital Age Summit, dijital dünyanın nabzını tutmaya bu yıl Vakıfbank ana sponsorluğunda devam ediyor. Future For All temasıyla 16 Nisan 2019 Salı günü Uniq İstanbul’da gerçekleşecek etkinliğe sayılı gün kala, sosyal anket platformu Poltio işbirliğiyle hazırlanan özel bir araştırmanın sonuçları açıklandı.

500’e yakın katılımcıyla teknolojinin geleceğine dair önemli sorulara cevap aranan “Nasıl Bir Gelecek: Teknolojiye Entegrasyon ve Beklentiler” isimli araştırmada verilen cevaplar teknolojinin bizi hem endişelendirdiğini hem de hayatımızı kolaylaştırdığı ölçüde takdir edildiğini ortaya koyuyor.

En heyecan verici teknoloji yapay organlar ve sağlık teknolojileri

“Önemli bir ameliyat olmanız gerekseydi cerrah bir robota mı güvenirsiniz, insana mı?” sorusuna araştırmaya katılanların yarısından fazlası “Bir insanın kontrolündeki robota güvenebilirim” cevabını verdi. Kadınların yüzde 55’i, erkeklerin yüzde 59’u insan kontrolündeki robotlara güvenebileceklerini belirtirken, katılımcıların yüzde 23’ü “Canımı bir robota emanet edemem, insana güvenirim” dedi.

Canınızı bir robota emanet eder miydiniz?

“Geleceğe dair teknolojik öngörüler arasında sizi en çok heyecanlandıran hangisi?” sorusuna erkeklerin yüzde 43’ü, kadınların ise yüzde 37’si “Yapay organlar ve sağlık teknolojileri” cevabını verdi. Araştırmada yüzde 24 ile uzay kolonileri ikinci sırada yer aldı. Kadınların yüzde 24’ü, erkeklerin ise yüzde 14’ü kendilerini en çok heyecanlandıran teknolojik öngörülerin uzay kolonileri ve yapay zekâ olduğunu söyledi. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 36’sı, erkeklerin ise yüzde 31’i yapay zekâyı tehlikeli bulduğunu söylerken; kadınların yüzde 30’u, erkeklerin ise yüzde 29’u bu teknolojiyi heyecan verici olarak nitelendirdi.

Teknolojinin iş hayatına etkisi

“Gelişen teknoloji sizce iş hayatında nasıl bir değişim getiriyor?” sorusuna kadınların yüzde 29’u “İş hayatı ile özel hayat arasındaki sınırı kaldırıyor” şeklinde cevap verirken, erkeklerin yüzde 26’sı “İş hayatını her geçen gün kolaylaştırıyor” dedi. Gelişen teknolojinin iş hayatındaki değişimleri konusunda yapay zekânın ve robot teknolojisinin insanlar için tehdit oluşturduğunu düşünenler ile iş hayatını her geçen gün kolaylaştırdığını düşünenlerin oranı ise aynı.

Canınızı bir robota emanet eder miydiniz?

Kripto paraların asla gerçek bir finansal aktör olamayacağını düşünenler ile önemli bir yeri olacağını ancak büyük bir değişim yaratmayacağını düşünenlerin oranı da aynı. “Kripto paraların geleceği konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna kadınların yüzde 25’i “Finanslar ürünler arasında önemli bir yeri olacak ancak büyük bir değişim yaratmayacak” cevabını verirken, erkeklerin yüzde 26’sı “Tek gerçek para birimi haline gelecek” cevabını verdi. Her 5 kişiden biri ise kripto paraların devletlerin ekonomik gücünü zayıflatıp bireyi güçlendireceğine inandığını söyledi.

“Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ardından markaların/şirketlerin bu konuda daha duyarlı hale geldiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna kadınların yüzde 48’i, erkeklerin de yüzde 42’si “Daha dikkatli davranıyorlar ancak yeterli değil” cevabını verdi. Yüzde 22’lik bir kesim ise hiçbir değişim olmadığı görüşünde.

Digital Age Summit 2019’a katılmak ve etkinlik hakkında detaylı bilgi almak için etkinliğin internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.