MediaCat

Instagram’a “Favoriler” özelliği

Instagram’ın dahili test aşamasındaki yeni özelliği dağınık akışlara düzen getirme gayesinde.

Instagram’a “Favoriler” özelliği

Instagram, kullanıcılarının spesifik bir paylaşımı ararken çok daha az önemsedikleri gönderiler denizinde dakikalarca debelendiğinin ve kimi zaman uygulamayı hayal kırıklığı içinde kapattığının farkında. Tam da bu yüzden, yeni bir özelliği sessizce test etmeye başladı: Favoriler.

Algoritmasına ilişkin Temmuz ayında yaptığı açıklamaya göre Instagram, şu anda akışları kullanıcıların takip ettikleri kişilerin en son gönderilerine ve en çok etkileşime geçtikleri gönderilere dair sinyallere göre düzenliyor. Ancak bu sinyallerin kimi zaman hatalı olması ve akışınızdaki birçok gönderinin zevklerinize hitap etse bile esas görmek istediğiniz içerikler olmaması muhtemel. Uygulamanın henüz test aşamasında olan Favoriler özelliği ise dağınık akışlara düzen getirme gayesi taşıyor.

Mobil geliştirici Alessandro Paluzzi’nin Twitter paylaşımına göre Favoriler, içeriklerini en çok önemsediğiniz arkadaşlarınızı ve içerik oluşturucuları bizzat tercih etmenize olanak sağlayacak. Dolayısıyla bu kişilerin paylaşımları akışlarınızda önceliklendirilecek ve elbette içeriklerini önemsediğiniz kişileri algoritmanın tasarrufuna bırakmadan belirleyebilmek, akışlarınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanız anlamına gelecek.

Özelliğin devreye alınıp alınmayacağı ve geniş kitlelere yayılmadan önce değişikliğe uğrayıp uğramayacağı henüz bilinmiyor. Şimdilik Instagram, özelliğin “geliştirme aşamasında olan ve henüz harici olarak test edilmeyen dahili bir prototip” olduğunu ifade ediyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.