MediaCat

InstaChamp’in yeni şampiyonları karşınızda

InstaChamp’te 17’nci dönemin şampiyonları belli oldu.

InstaChamp’in yeni şampiyonları karşınızda

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen InstaChamp’in 17’nci döneminde Feed & Stories Video Ads kategorisinde BluTV, Branded Content kategorisinde Vodafone Türkiye ve Interactive Formats kategorisinde Türkiye Futbol Federasyonu şampiyonluk ipini göğüsledi.

Feed&Stories Video Ads

Moduna Göre İzle

Reklamveren: BluTV
Reklam & Medya Ajansı: Hype

Strateji

Kitlelerce sevilen içeriklerden çeşitli duyguların ifade edildiği dikkat çekici sahneleri kullanarak yapılan kolaj çalışmasıyla potansiyel kullanıcılara ulaşılmaya çalışıldı. “Bugünkü ruh hâlin nasıl?” sorusuyla kullanıcıya samimiyet ve yakınlık duygusu hissettirildi. Instagram’ın Polling Ads özelliğini kullanarak hedef kitlemizle etkileşime girip onlara, platformumuzda her duyguya hitap eden birçok içeriğimizin olduğu algısını yansıtmaya çalıştık.

Mecraya Uygunluk

Kullanıcıların interaktif bir şekilde katılımını sağlamak için reklamı Instagram Stories’den paylaştık. Kolajı alt-üst şeklinde iki bölüme ayırarak, reklamı uzun tutmak yerine aynı anda iki ayrı sahne izlenebilmesini hedefledik. Pek çok içeriğimizin olduğunu kısa sürede göstermeyi hedeflediğimiz için kullanıcıların gün içinde çok fazla içerik tükettikleri Stories mecrasını seçtik.

Sonuç / Ölçümleme

Yayın süremiz boyunca 16,8 milyon “impression”ı 0,94 TL CPM maliyetiyle elde ettik ve 6,3 milyon “reach” elde ettik. Aynı dönemde “reach” yayını yaptığımız diğer kampanyalarımızla kıyasladığımızda CPM maliyetimizin bu kampanyada dört kat daha düşük maliyetle çalıştığını gözlemledik.

Yaratıcılık

BluTV’de yer alıp diğer dijital içerik platformlarında olmayan içerikleri daha çok kullanmaya özen gösterdik. En fazla gündem olan ve en çok beğeni toplayan içeriklerin en etkileyici, heyecanlı sahnelerini kullandık. Kolajda oyuncuların yakın bakış açısı tekniğiyle çekilmiş sahnelerini kullanarak izleyici ile içerik arasında yakınlık oluşturmayı hedefledik.

Interactive Formats

Sunduğun Gol Olsun

Reklamveren: Türkiye Futbol Federasyonu – Milli Takımlar
Reklam & Medya Ajansı: 4129Grey

Strateji

Bir şeyi 40 kez söylersek olur derler. Bu batıl inançtan yola çıkarak EURO 2020’de büyük başarılar beklediğimiz A Milli Futbol Takımı’mızın turnuvada atacağı golleri yaptığımız AR filtreyle sunmasını istedik. Pandemi sebebiyle birbirinden uzak kalan takım ve taraftarları yaptığımız bu iletişimle yakınlaştırmayı, taraftarları eğlendirirken takıma da moral kazandırmayı hedefledik.

Mecraya Uygunluk

Taraftarların AR filtre içeriklerini story’lerinde paylaşmalarını, paylaşım yaparken @millitakimlar hesabını etiketlemelerini istedik. Maçlardan önce yapılan paylaşımları “track” edip gerçekleşmiş gol senaryosu olan kişilere ödüller vereceğimizi söyleyerek “user generated content” projesi gerçekleştirmiş olduk. Bu projenin duyuru içeriklerini Instagram’da kare ve 4:5 formatta hazırlayarak timeline’da dolaşan takipçilerin daha büyük ebatta karşısına çıkmayı hedefledik.

Sonuç / Ölçümleme

Kampanyanın başladığı 10 Haziran’dan turnuvadan elendiğimiz 20 Haziran’a kadar değerlendirdiğimiz bu projede AR filtremiz 360 binden fazla açılırken, 190 binden fazla gösterim elde etti. 133 bin kez de gol sevinci yaşandı. Duyuru iletişimlerimiz yaklaşık 500 bin görüntülenme alırken, 100 bin kadar da beğeni aldı. Bu iletişimlerde yaklaşık yüzde 20 E.R. yakaladık. Yaptığımız bu filtre spor kategorisinde Türkiye’de en çok kullanılan AR filtre olarak rekor kırdı.

Yaratıcılık

Milli takımın son üç yılda attığı tüm golleri inceledik ve EURO 2020’de atabileceğimiz tüm gol senaryolarının her oyuncu ve her aksiyon özelinde ihtimalini belirleyen bir algoritma inşa ettik. 118 binden fazla gol varyasyonundan artırılmış gerçeklik tabanlı bir oyun hazırladık. Filtreyi bir Story / UGC projesine dönüştürdük ve tarihimizin en az gol attığımız turnuvasını en çok gol sevinci yaşadığımız turnuvaya çevirdik.

Branded Content

Vodafone Türkiye – Ben Varım

Reklamveren: Vodafone Türkiye
Reklam Ajansı: VMLY&R İstanbul
Medya Ajansı: Vodafone Digital Media Team

Strateji

Vodafone yıllardır BJK Kadın Futbol Takımı sponsoru olarak hayatın her alanında olduğu gibi futbolda da birçok engele karşı mücadele eden, eşitsizliğe maruz kalan kadınları destekliyor. Toplumda da bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bu marka davamız konusunda insanlarda farkındalık yaratarak herkesi yüzde 100 eşitlik için #BenVarım demeye çağırdık.

Mecraya Uygunluk

Vodafone Türkiye ve Beşiktaş Erkek Futbol Takımı hesaplarından Instagram’ın yeni özelliği olan ortak paylaşım aracını kullandık. Video kreatifimizi ise standart altyazılarla değil, dinamik süperlerle hazırlayarak kullanıcıların sessiz izlerken de anlamalarını, etkileşimde bulunmalarını sağladık. Hem Instagram’ın yeni özelliğini kullanmış olduk hem de ulaşmayı hedeflediğimiz kitleye içeriğimizi gösterdik. Böylece standart sonuçlarımıza göre daha yüksek erişim, görüntülenme ve etkileşim oranı kazandık.

Sonuç / Ölçümleme

Doğru hedef kitleye sunduğumuz içeriğimizle 10,2 milyon erişim, 77 bin etkileşim aldık. Görüntülenme rakamımız ise 1,3 milyona ulaştı.

Yaratıcılık

Vodafone olarak Beşiktaş Kadın Futbol Takımı sponsorluğu kapsamında, kadın ve erkek futbolu arasındaki eşitsizliğe dikkat çekmek için Ben Varım belgeselini hazırladık. Kadın ve erkek futbolu arasındaki eşitsizliğe odaklandığımız bu belgeselin duyurusunu yaparken, Beşiktaş Erkek Futbol Takımı’nın Instagram hesabıyla “collabs” paylaşım yaptık. Dikkat çekici bir şekilde hem daha geniş kitlelere hem de asıl farkındalık yaratmak istediğimiz kitleye ulaşmış olduk.

InstaChamp 17. Dönem Jüri Üyeleri

  • Pelin Özkan (MediaCat Genel Yayın Yönetmeni)
  • Ece Ademoğlu (Meta Türkiye FMCG, Perakende ve Teknoloji Endüstrileri Partneri)
  • Ufuk Işık (TBWA\Istanbul Kreatif Direktörü)
  • Seçil Demiralp (Vodafone Türkiye Marka ve Pazarlama Strateji Direktörü)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.