MediaCat

Zirvede hikâyeler var

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen InstaChamp’te beşinci dönem sonuçlandı.

Zirvede hikâyeler var

Instagram’da yer alan ve pazarlama iletişimi performansıyla fark yaratan reklamların ödüllendirildiği InstaChamp’te beşinci dönem tamamlandı. Yarışmanın bu döneminde jürinin takdiri sonucu Feed bölümünde 6 puan baremini geçebilen bir başvuru olmaması itibarıyla ödül verilmezken; Stories bölümünde Pavyon (BluTV) ve Allianz Yaşam Döngüsü (Allianz Sigorta Türkiye) ayın şampiyonları oldu.

6. Dönem şampiyonu olmak için…

InstaChamp’te yeni dönem başvuruya açıldı. Başvuruların Akış (Feed) ve Hikâyeler (Stories) olmak üzere iki bölümde değerlendirildiği InstaChamp’te yeni dönem için son başvuru tarihi 15 Kasım. 1 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında Instagram’da reklam şeklinde yayınlanmış olması gereken işler için başvurular instachamp.mediacat.com adresinden yapılıyor.

InstaChamp 5. Dönem Jüri Üyeleri

  • Ergin Binyıldız (Havas Worldwide İstanbul, CCO)
  • Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)
  • Kaan Ayce (Alametifarika, Digital Creative Director)
  • Serkan Tavşanoğlu (Facebook Türkiye, Agency Partner)
  • Sevda Tarcan Demir (Ebebek, Pazarlama Direktörü)
  • Tarık Bayar (Reckitt Benckiser Türkiye, Hijyen ve Ev Pazarlama Direktörü)

Stories #1

Pavyon

Reklamveren: bluTV
Kreatif: BluTV-Creative Department
Reklam Ajansı: Hype

Strateji

Herkesin merak ettiği bir dünya olan pavyon âlemini anlatan belgesel özelinde kullanıcıların hem içeriğe ilgilerini artırmak hem de etkileşime geçmelerini sağlamak amacıyla belgeselde yer alan sahne sanatçılarından faydalanıldı. Kirli Dilek ve Deli Bayram içerikte yaptıkları işin inceliklerini anlatırken hazırlanan kreatifte iki karakterin dansları alınıp bir karşılıklı dövüş oyunu temasına oturtuldu. Instagram’ın Polling Ads özelliği kullanılarak bir anket oluşturuldu ve kullanıcılardan taraflarını seçmeleri talep edildi.

Sonuç / Ölçümleme

Üç haftalık yayında 220 bin adetlik anket yanıtı elde edildi. Gönderi etkileşimi performansına bakıldığında da hesabın ortalama gönderi etkileşim maliyetinin yüzde 50 altında bir değer elde edildi.

Mecraya uygunluk

Instagram kullanıcılarının her gün daha fazla zaman geçirdikleri Stories bölümüne özel bir kreatif hazırlandı. Instagram’ın etkileşime yatkın bir mecra olmasıyla, ajansın yeni çıkan reklam türlerini deneme heyecanı bir araya geldi ve reklam, mecranın boyutları olan 9:16 formatında hayata geçirildi. Kullanıcılara mini oyun deneyimi yaşatarak etkileşimi artırmak amaçlandı.

Yaratıcılık

Pavyonda oynanan farklı oyun stillerinin anlatıldığı bölümde bir döneme damga vuran karşılıklı dövüş oyunlarından ilhamla Sahne Oyunları adıyla yeni bir oyun atmosferi yaratıldı. Video oyun ve pavyonun renkli dünyası harmanlandı ve bu harmana bir görsel kimlik hazırlandı. Anket oluşturuldu ve kullanıcılardan taraflarını seçmeleri beklendi.

Stories #2

Allianz Yaşam Döngüsü

Reklamveren: Allianz Sigorta Türkiye
Reklam Ajansı: Concept
Medya Ajansı: Ingage Media

Strateji

Türkiye’de yeni nesil sigortacılığın öncüsü olan Allianz Türkiye, “Allianz Seninle” temalı yeni imaj filmiyle hayatın her aşamasında sigortalılarına verdiği desteği vurguluyor. Amaç reklam filminin yüksek erişim sağlamasıydı. Bu amaçtan yola çıkılarak doğru platform değerlendirildi ve platformun dinamiklerine uygun formatlar geliştirildi.

Sonuç / Ölçümleme

Erişimin maksimize edilmesi amaçlanan kampanyada hedefleme daraltılmadı. Tüm Türkiye ve tüm hedef kitlelere reklam gösterimi yapıldı. İlk yedi gün içerisinde 6 milyon gösterim, 4 milyon erişim ve 8 bin tıklama elde edildi. Video dik formata getirildiğinde de kullanıcılar tarafından beğeniyle izlendi ve ilk yedi günde 1,4 milyon izlenme elde etti.

Mecraya uygunluk

Stories reklam modeli kullanılarak var olan yatay video dikey formata getirildi ve kullanıcılara video izletme deneyimi, Stories reklam modeli özelinde dikey video formatında izletildi. Videolar Stories reklam modeline uygun oldukları için kullanıcılar tarafından ilgi çekici bulundu ve video uzun olmasına rağmen izlenme süreleri standartlara göre daha yüksek gerçekleşti.

Yaratıcılık

Kullanıcıların Instagram özelinde Stories bölümünü sıkça kullandıkları biliniyordu. Bu bilgiden hareketle yatay video dik formata getirildi ve kullanıcıların ana akışta izledikleri video platformun dinamiklerine uygun olarak değiştirildi. Kullanıcılarla, ilgilerini çeken reklam filmi ile hem etkileşim sağlandı hem de izlenme süreleri uzatıldı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.