MediaCat

InstaChamp’in 6’ncı şampiyonları karşınızda

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen InstaChamp’te altıncı dönem sonuçlandı.

InstaChamp’in 6’ncı şampiyonları karşınızda

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığında gerçekleşen ve reklam kampanyalarının Instagram’daki pazarlama iletişimi performansını değerlendirip ödüllendirmeyi amaçlayan InstaChamp’in altıncı dönemi geride kaldı. Dönemin şampiyonları, Feed’de Dominos Dürümos Collections Hack ve Stories’de LC Waikiki ASMR’la Online Alışveriş işleri oldu.

Yedinci dönemin şampiyonu olmak için…

InstaChamp’te yeni dönem başvuruya açıldı. Başvuruların Akış (Feed) ve Hikâyeler (Stories) olmak üzere iki bölümde değerlendirildiği InstaChamp’te yeni dönem için son başvuru tarihi 16 Aralık. 1 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında Instagram’da reklam şeklinde yayınlanmış olması gereken işler için başvurular instachamp.mediacat.com adresinden yapılıyor.

Feed

Dominos Dürümos – Collections Hack

Reklamveren: Dominos Pizza
Kreatif Ajans: Cactus Motion & Design Studio
Reklam Ajansı: Alametifarika
Medya Ajansı: Dominos TR – Inhouse Ekibi

Strateji

Dominos’un üç farklı çeşidi bulunan yeni ürünü Dürümos’un 360 derece reklam kampanyasının önemli bir ayağı olan mobil iletişimde, dijital dünyaya yakın bir isim olan Enis Arıkan’la platformu hack’leyen yaratıcı bir içerik tasarlandı. Bu içerikle marka bilinirliğini artırmak amacıyla hedef kitleye doğrudan ve akılda kalıcı bir şekilde ulaşıldı.

Sonuç / Ölçümleme

Reach: 2,710,440
Impression: 6,319,203
Video Views: 1,160,521
Video Completion Rate: %22
Link Click: 15,091

Mecraya uygunluk

Üç farklı çeşidi olan yeni ürünü tanıtmak amacıyla içeriğin çıkış noktası olan collections reklam ürün modeli seçildi. Ancak model olduğu gibi kullanılmadı ve görsel efekt sihri kullanılarak özgün bir hale getirildi. Bu sebeple yaratıcı içerik, doğası gereği tamamen mobil odaklı bir içerik olma özelliğini taşımakta ve mobil reklamcılığın temel gerekliliklerinin tamamını yerine getirmekte.

Yaratıcılık

Collections modeli gibi görünmesi için, yaratıcı bir bakış açısıyla önce film prodüksiyonu, ardından post-prodüksiyon süreçleri gerçekleştirildi. Videonun ilk saniyelerinde alışılagelmiş bir reklam gibi görünen içerik, sonradan “play more” felsefesiyle ilgi çekici ve izleme oranı yüksek bir içerik haline getirildi.

Stories

LC Waikiki ASMR’la Online Alışveriş

Reklamveren: LC Waikiki
Reklam Ajansı: Forgan Mreeman
Medya Ajansı: SEM

Strateji

Gençler arasında popüler olan ASMR, lcwaikiki.com’un özelliklerine eklenerek bol fısıltılı ve sesli üç farklı alışveriş filmi hazırlandı ve hedef kitleye alışverişin sesi olarak dinletildi. Instagram hikâyelerine “sesini aç” uyarısı eklendi. Zaman ve ekran boyut farklılığını alternatif bakış açısı yaratmak üzere kullanarak film sekansları split-ekranlarla verildi.

Sonuç / Ölçümleme

Instagram’da genç alışveriş tutkunlarının ve dijital trendleri takip edenlerin hedeflendiği projede 5 milyon 407 bin 395 gösterimle 2 milyon 592 bin 571 kişiye erişildi ve 73 bin 628 kişi de alışverişe yönlendirildi.

Mecraya uygunluk

İçeriğin mesajı ve kurgusu korunarak Stories için 15 saniye uzunluğunda dikey yeni bir versiyon hazırlandı.

Yaratıcılık

İçerik senaryosu trendin çıkış noktası olan videolar ve insanların alışveriş ritüelleri de göz önünde bulundurularak hazırlandı. ASMR’nin etkisini artırmak için en doğru seslere ulaşmayı mümkün kılan ürünler özel olarak seçildi. Alışveriş ritüelinin seslerini tam anlamıyla yansıtmak için ise bu yolculuğun en keyifli aşamaları olan sipariş, kutu açımı ve ürünle ilk tanışmanın sesleri yansıtıldı. Tüm bu yolculuk etkisi azalmayacak şekilde Stories için 15 saniyeye indirildi.

InstaChamp 6. Dönem Jüri Üyeleri

  • Ahmet Terzioğlu (4129Grey, Kreatif Direktör)
  • Ayberk Demirci (Facebook Türkiye, Client Solutions Manager)
  • Feyza Fedar Dereli (Gittigidiyor, Pazarlama Direktörü)
  • Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)
  • Mehmet Güney (VMLY&R İstanbul, Kreatif Direktör)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.