MediaCat

“İnsanlar anlam satın alırlar”

Yakın zamanda İstanbul ofisini kuran Moodley’in kurucu ortağı Mike Fuisz ile tasarım öngörüleri ve kriz döneminde inovasyon üzerine konuştuk.

“İnsanlar anlam satın alırlar”

Yakın zamanda İstanbul ofisini de kuran Avusturyalı entegre çözüm odaklı tasarım ajansı Moodley’in kurucu ortağı Mike Fuisz, zor ancak rüzgârı arkamıza aldığımızda avantaj yakalayabileceğimiz bir zamandan geçtiğimizi ifade ediyor. Fuisz’e göre iyi bir geleceğin inşası için tasarımcılar ve mühendislere büyük görev düşüyor.

Strateji danışmanları, tasarımcıları ve mühendisleri tek bir çatı altında. Nasıl işliyor sistem?

Bir marka ve tasarım ajansı olarak tutarlı marka deneyimleri yaratmak, temas noktaları geliştirmek ve uygulamakla ilgili. “Müşterilerimizin müşterisi kahramanlarımızdır” diyoruz. Biz buna odaklanıyoruz. Birlikte olduğumuz sürece bir mesajı açıklığa kavuşturabileceğimizi ve o mesajı tüm temas noktalarında somut hale getirebileceğimizi düşünüyorum.

Önümüzdeki dönemde tasarım hangi yönleriyle ön planda olacak?

Bugünün perspektifinden bunu söylemek zor. Günün sonunda trendlerden ziyade çağdaş bir bakış açısıyla marka yaratabilmek öne çıkıyor. Stil kişiye özgüdür ve kesinlikle marka konumlandırmasına bağlıdır. Her marka, müşterileriyle iletişim kurma yolunu bulmak zorunda. Sonuç olarak insanlar anlam satın alırlar. Baktığımızda sadece birkaç markanın iyi ve net bir hikâyesi olduğunu görüyoruz.

Kriz zamanları inovasyon için bir fırsat olarak görülebilir mi sizce?

Kesinlikle. Her zaman böyle olmuştur. Yaratıcılık, girişimci cesareti, doğru içgörü ve strateji genellikle yeni şirketlere, ürünlere, markalara ve hizmetlere yol açar. Şu anda zor mu? Evet. Yeni fırsatlar doğuyor mu? Evet. İyi bir geleceğe inanmaya değer mi? Evet. Özellikle daha iyi bir gelecek için çalışmaya hazırsanız; tasarımcıların ve mühendislerin bu gelecek için büyük katkı sağlayabileceğini düşünüyorum.

Tasarımın katma değer olduğunu ifade ediyorsunuz. Sizce bu tek başına yeterli mi, üzerine ne konmalı?

Tasarım asla tek başına yeterli değildir. Öncelikle güçlü bir stratejiye ihtiyacınız var. Ve kullanıcı deneyimine! McKinsey kısa süre önce büyük bir çalışma başlattı. Buna göre, tasarım ve kullanıcı deneyimini gündem listelerinin en üstüne koyan şirketler gelirlerini ve hissedar getirilerini sektördeki emsallerinin neredeyse iki katına çıkarıyor.

Türkiye’ye yönelik ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Türkiye çok genç bir nüfusa sahip. Gelişen pazar ve yüksek potansiyel dikkatimizi çekiyor. Bu nedenle global ölçekte sunduğumuz tüm hizmetleri Türkiye’de de sunabilmek adına Moodley İstanbul ofisimizi kurduk. Hizmet verdiğimiz kurum ve kuruluşları tasarım odaklı işler yapmaya yönlendiriyoruz. Dünyada sadece Silikon Vadisi yok. Gelecek, dünyanın başka yerlerinde. Global düşünen insanlar global ölçekte başarılı olacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.