Influencer marketing’de yeni bir dönem

Morhipo Dijital Kanallar Direktörü Ata Aydemir'den markanın Instagram'daki Branded Content Ads ile gelen başarı formülü.

Advertorial 13.02.2020 - 10:32 | MediaCat

NGSTYLE koleksiyonunun bilinirliğini artırmayı hedefleyen Morhipo’nun Instagram’daki Branded Content Ads ile gelen başarı formülünü Dijital Kanallar Direktörü Ata Aydemir anlattı.

Instagram üzerinde yürüttüğünüz kampanyanızın hedefi neydi?

Instagram üzerinden yeni reklam modellerini deneyerek pazarlama stratejimiz içinde kalıcı hale getirmenin yollarını arıyoruz. morhipo.com markasının ve NGSTYLE koleksiyonumuzun bilinirliğini artırmayı hedeflediğimiz kampanyada, yeni bir ürün olan Branded Content Ads’i kullandık. Influencer marketing’in performansını verilerle ortaya koymak bizim için değerli bir öğrenim oldu.

Influencer marketing pazarlama stratejinizde nasıl konumlanıyor?

Influencer marketing’i değerli kılan; yüksek takipçi sayısına sahip, özgün içerik üreten isimlerle çalışarak iletişimi daha doğal, daha organik ve etkileşim odaklı hale getirebilmek. Influencer’lar pazarlama stratejimizde çok değerli; doğru isimlerle yaptığımız işbirliklerini markamızı mevcut ve potansiyel müşterilere anlatmak için eşsiz bir kanal olarak görüyoruz.

Bu kampanyada hangi Instagram çözümlerini kullandınız?

Test & Learn ile senaryomuzu test ederek, Branded Content Ads’in, sürekli kullandığımız kampanya çeşitlerine göre verimini istatistiksel olarak anlamlı olabilecek şekilde ölçtük. Aynı zamanda Lift Study yaparak, reklamlarımızı gören ve görmeyen kullanıcılarla Instagram üzerinden anket yoluyla iletişime geçerek ek veriler topladık.

Instagram için en önemli parçalardan birisi olan kreatiflerin optimizasyonu için de Facebook Marketing Partner’i 9:16 ile birlikte çalışarak en çok verim alabileceğimiz video içeriklerini hazırladık.

Kampanyanızın elde ettiği sonuçları paylaşabilir misiniz? Başlangıçtaki hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Kampanyamızda bizi çok heyecanlandıran sonuçlar aldık. Branded Content Ads birçok veride, sürekli kullandığımız kampanya yöntemlerine göre başarı sağladı. Satışlarda yüzde 2,3 artış, NGSTYLE markamızın bilinirliğinde 4,6 puan artış, Morhipo’dan alışveriş yapma isteğinde de 3,8 puan artış sağlayarak sektör ortalamalarının üzerinde ve sevindirici sonuçlar elde ettik. Markamızın bilinirliğini artırmasının yanında, satışları da artırarak, alışveriş sürecinin başında ve sonunda da etkisini gözlemleme fırsatı bulduk.

Branded Content Ads ile gerçekleştirdiğiniz test sonucu öğrenimlerinizden bahseder misiniz?

Branded Content Ads ile influencer marketing projelerini yapabilmenin yaratıcı ve sistematik bir yolunun olduğunu öğrenmiş olduk. Sadece sayılardan aldığımız sonuçlarla değil, pazarlama stratejimiz içerisinde yepyeni bir yol açtığımız için heyecan duyduk. Influencer marketing’in özünde bulunan organik içeriklerin sağladığı faydaları, istatiksel olarak anlamlı olan dataya bağlayarak görmek en önemli öğrenimlerimizden birisi oldu.

Bu projede birlikte çalıştığımız Gamze Biran, moda alanında takipçilerin önem verdiği, dikkatle takip ettiği bir influencer. NGSTYLE markamız da şehirli, modayı ve trendleri takip eden, kendi stilini oluşturma konusunda istekli bir kitleye hitap ediyor. Bu bağlamda Gamze Biran ile NGSTYLE harika bir eşleşme oldu. Koleksiyonun Gamze Biran’ın mevcut ve potansiyel takipçi kitlesine hitap etmesi buradaki ana başarı faktörü. Markaların influencer seçerken yalnızca takipçi sayısına veya etkileşime değil, hitap edeceği kitlenin beklentisine ve ilgi alanına göre hareket etmesi gerekiyor.

Bilinirlik ve satış artırmayı hedefleyen diğer işletmelere neler önerirsiniz?

Tek bir kampanyayla hem bilinirlik hem satış yakalamak kolay değil. Branded Content Ads ile bunu başararak bir kısayol keşfetmiş sayılsak da, genel stratejilere baktığımız zaman bilinirlik ve satış artıran kampanyaların taktiklerinin ve bütçelerinin ayrı konumlandırılması önemli. Bilinirlik kampanyalarını destekleyecek ve takibini yapacak şekilde kurgulanmış satış kampanyası tekniklerini kullandığımız zaman, hem bilinirlik hem de satışın artışını sağlamak mümkün.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.