MediaCat

H&M son kampanyası için özür diledi

Hızlı moda markasının Avustralya’daki okula dönüş kampanyası okul çocuklarını cinselleştirmekle itham edilmişti.

Avustralya’da yayınlanan okula dönüş kampanyası yoğun eleştiriye maruz kalan İsveçli hızlı moda markası H&M, kamuoyundan özür dileyerek kampanyasını geri çekti.

Pembe bir okul otobüsünün içinde birbirleriyle uyumlu gri önlükler giymiş iki genç kızın omuzlarının üzerinden geriye baktığı, “Okula dönüş modasıyla başları döndürün” sloganlı online kampanya, pek çok kişi tarafından reşit olmayan kız çocuklarını nesneleştirmek ve cinselleştirmekle itham edildi.

Kampanyaya tepki gösterenler arasında Avustralyalı yazar Melinda Tankard Reist de vardı. Reist, X hesabından markaya “Neden küçük kızların görünüşleri, bedenleri ve ‘tarzlarıyla’ dikkat çekmeleri gerektiği fikrini körüklemek istiyorsunuz?” diye sordu.

Müşteri hizmetleri hesabı üzerinden özür mesajı yayınlayan marka, kampanyanın yayından kaldırıldığını açıkladı.

Benzer şekilde, 2022 yılında lüks moda markası Balenciaga da ellerinde S&M kıyafetleri giymiş gibi görünen oyuncak ayılar tutan çocukların fotoğraflarının yer aldığı bir reklam kampanyası nedeniyle insanları öfkelendirmiş ve eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.