Hepimizin sorunu: Kuraklık

Finish'in Zaman Su Gibi kampanyasının medya entegrasyonlarını yakın merceğe aldık.

04.10.2021 - 16:44 | MediaCat

Hepimizin sorunu: Kuraklık

Türkiye’nin su sorununu sahiplenen ve bu soruna etkili farkındalık yaratmak için çalışan Finish, geçtiğimiz ay yeni su elçisi Kıvanç Tatlıtuğ’un rol aldığı kampanyası Zaman Su Gibi’yi yayınladı. Adanalı ünlü oyuncunun gençliğine dair en güzel anılarının su kıyılarında geçtiğini anlatırken çarpıcı bir geçişle kendisini kurumuş bir gölde bulduğu Havas Creative imzalı reklam filminin hazırlık sürecinde, Finish’in markalı içerik ajansı Circus da kampanyanın etkisini medya kanallarını kullanarak nasıl daha da büyütebileceğini araştırdı.

Filmin yayınlanacağı akşam, yaklaşan kuraklık tehlikesinin birçok televizyon kanalının ana haber bültenlerine taşınmasını sağlayan Circus, ardından herkesin empati kurabileceği, standart reklam formatlarının dışında bir editöryal farkındalık hareketi başlattı. Toplumu su tasarrufuna ikna etmenin önündeki en büyük engelin, tüketicilerin kuraklık kavramını kendilerine yeterince yakın bir tehdit olarak görmemeleri olduğu içgörüsünden yola çıkan hareketle, Kıvanç Tatlıtuğ’un “Ben Adanalıyım” sözüyle başlattığı kampanyanın kişiselleştirilmesi ve tüm Türkiye’ye yayılması hedeflendi.

Bu doğrultuda farklı medya kanallarından ekran yüzleri, DJ’ler, köşe yazarları ve kanaat önderlerinin reklam metnini kendi memleketlerine ve orada yer alan risk altındaki göllere uyarlayarak doğrudan tüketiciye seslenmelerini sağlayan bir entegrasyon kampanyası gerçekleştirildi.

Son olarak Serdar Kuzuloğlu, Ayhan Sicimoğlu, Armağan Çağlayan, Cem Seymen ve Cüneyt Özdemir gibi sosyal medyada etki gücü yüksek isimlerin de Twitter paylaşımlarıyla kampanyaya destek olması sağlandı.

Kampanyanın medya entegrasyonlarıyla, harcanan bütçenin 7,5 katı medya değeri yaratıldı. Daha da önemlisi, Türkiye’nin yakın gelecekte yok olma tehlikesiyle karşıya olan 65 gölü hatırlatılmış ve kapıdaki kuraklık tehlikesi yeniden ülke gündemine oturmuş oldu.

Marka yüzünün seçilmesinden projenin kişiselleştirilerek tüm mecralara entegre edilmesine kadarki tüm süreç Circus tarafından yönetildi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.