MediaCat

Hayat kurtaran son dilekler

Tayvan’da organ bağışlarının aileler tarafından reddedilmesini önlemeyi hedefleyen kampanya.

Tayvan’da bir kişi organ bağışı için gönüllü olsa da organların bağışlanabilmesi için vefatın ardından 36 saat içerisinde aile yakınlarından onay alınması gerekiyor. Ailelerin yaşadığı acı ve de ölümün ardından bedenin olduğu gibi kalması gerektiğine dair inançlardan ötürü pek çok organ bağışı reddediliyor. 2020-2022 arasında gerçekleştirilen organ nakli sayısı 1000 ancak halihazırda organ ihtiyacı olan kişi sayısı bunun 10 katı.

Tayvan Sağlık ve Refah Bakanlığı, Hear My Last Wish (Son Dileğimi Duy) projesinde organ bağışçılarının hayat kurtaran son dileklerinin reddedilme ihtimalini düşürmeyi amaçlıyor. Her bir bağışçının ses kaydı bakanlığın veritabanında saklanıyor ve 36 saatlik kritik sürede aile yakınlarına iletilebiliyor. Uygulama, Publicis Groupe Tayvan tarafından hazırlanan ve aktör Liang Hsiu-Shen’in kamera karşısına geçtiği dört dakikalık duygusal bir filmle tanıtılıyor.

Leo Burnett Tayvan CEO’su ve Kreatif Direktörü Kevin Yang, yerleşik bir sistemi dönüştürmek ve davranış değişikliğini teşvik etmek için yaratıcılığı kültürel duyarlılığa saygılı biçimde kullandıklarını ifade ediyor.

Ülkede organ bağışı yapılan tüm hastanelerde hayata geçirilen uygulama kapsamında bağış formlarında kişinin dilediği zaman kaydedebileceği ve saklayabileceği, organ bağışı ses izi sitesine bağlanan bir karekod yer alıyor.

Yönetmeliklere Haziran 2023’te dahil edilen Son Dileğimi Duy kapsamında Aralık 2023’e kadar 3 bin 500’ü aşkın ses kaydı alındı. 2023’te önceki yıla kıyasla yüzde 33 artış sağlandı ve 1000’in üzerinde başarılı vaka bildirildi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.