MediaCat

Hava değil plastik durumu

Minderoo Foundation ve M&C Saatchi Avustralya’dan gezegenimizi korumaya yönelik yeni bir araç.

Plastik üretiminin gezegenimize verdiği zarar ortada. Gezegenimiz 8 milyar tonu aşkın plastik barındırıyor ve ufak parçacıklara bölünen bu plastikler, her yağışta plastik yağışı anlamına da geliyor. Üstelik plastik üretiminin 2060 yılına kadar üç katına çıkması bekleniyor.

Doğanın karşı karşıya olduğu bu tehlikeye dikkat çekmek isteyen Minderoo Foundation ve ajansı M&C Saatchi Avustralya, UNESCO Genel Merkezi’nde gerçekleşecek Birleşmiş Milletler Plastik Antlaşması müzakereleri öncesinde gökten her gün ne kadar plastik düşeceğini öngören bir çalışmaya imza attı. Yağmurdaki plastik miktarını ölçen bilim insanlarının katkılarıyla hazırlanan The Plastic Forecast’in (Plastik Durumu) lansmanı Paris’te gerçekleştirildi.

Plastik Durumu, hava durumu raporunda günlük plastik düşüşünü tahmin etmek amacıyla atmosferik plastik üzerine yapılan araştırmaları günlük hava durumu tahminleriyle birleştiriyor.

Plastik Tahmini Paris sokaklarında, hava durumu raporlarının yanında, sosyal medyada ve haberlerde yer alacak. Plasticforecast.com adresinde haftalık, aylık ve yıllık verilerle, insanlara o gün üzerlerine düşecek plastik miktarına dair canlı güncellemeler paylaşılacak.

Minderoo Foundation Gezegen Portföyü Direktörü Dr. Tony Worby, “Plastik parçacıkları çok küçük olduğundan, plastik atıkları ve kirliliği her daim görmek mümkün değil. Plastik Durumu bu gerçeği vurguluyor ve kamuoyunun dikkatini çekeceği şüphesiz. Sürdürülemez plastik üretimine son veren iddialı bir plastik anlaşmasına yönelik yaygın bir kamuoyu desteği oluşturmak için ileriye dönük güçlü bir araç olacağına inanıyoruz” yorumunda bulunuyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.