MediaCat

Hakikati yayma aracı olarak Wikipedia

Ukrainian Witness, Rusça Wikipedia sayfalarına yerleştirdiği fotoğraflarla Rus halkına Ukrayna’da yaşananları gösteriyor.

Hakikati yayma aracı olarak Wikipedia

Ukrayna’da Rus işgalinin ilk gününden bu yana savaşa dair hakikatleri belgeleyen Ukrainian Witness platformu, Rus halkının hakikatle arasındaki bariyeri Wikipedia ile aşmaya çalışıyor.

Ukrainian Witness; Google Haberler, Instagram, Facebook ve Twitter gibi kaynaklara erişimin engellendiği, özgür basının susturulduğu ülkede Wikipedia’nın hâlâ açık olmasından ve Wikipedia sayfalarının herkes tarafından düzenlenebilmesinden faydalanıyor.

Bir grup aktivist, Rus halkının gerçekleri görmesi amacıyla ilk olarak Wikipedia’da Ukrayna şehirlerinin Rusça sayfalarına şehirlerin şu anki fotoğraflarını yerleştirdi. Rus botlarının fotoğrafları silmeye başlaması üzerine Publicis Benelüks işbirliğiyle tüm dünyadaki Wikipedia editörlerine çağrı yapıldı. Çağrıya yanıt vererek güçlerini birleştiren editörler, Rusça Wikipedia sayfalarında Ukrayna şehirlerinin mevcut hâlini yansıtan fotoğrafları korumayı ve sayfaları ziyaret eden milyonlarca Rus’a savaşa dair gerçekleri göstermeyi başardı.

Çağrı sonucunda sayfaları düzenleyen editör sayısı ve sayfaların düzenlenme miktarı iki katına çıkarken sayfa ziyaretleri de yüzde 242 artış gösterdi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.