MediaCat

Hafızalardan silinen kadınlar

Supradyn’in gerçekleştirdiği hafıza testi, kadınların başarılarının görünmezliğine vurgu yapıyor.

Hafızalardan silinen kadınlar

Supradyn’in kadın sporcuların başarılarının erkek sporculara kıyasla gündemde daha az ya da kısa süreli yer bulduğu içgörüsü üzerine 180 bin 415 katılımcıyla online olarak gerçekleştirdiği Supradyn Hafıza Testi, kadınların başarılarının toplum nezdindeki görünmezliğini teyit eden bulgular sunuyor.

Araştırma verileri, teste katılanlarının yüzde 87’sinin politika, iş, spor, sinema, edebiyat ve bilim alanlarında en fazla iki kadın ismi anımsayabildiğine vurgu yaparak toplumdaki bu açığı bir kez daha net bir şekilde gözler önüne seriyor. Belirtilen altı farklı kategoride ilk akla gelen ismin sorulduğu araştırmada her 10 kişiden dördünün yanıtlarında bir kadın isminin yer almadığı görülüyor. Testin sonuçları, kadın isimlerinin en çok akla geldiği alanlardan birinin sinema, en az akla geldiği kategorilerden birinin ise spor olduğunu gösteriyor.

Hafızalardan silinen kadınlar
Prof. Dr. Pınar Melis Yelsalı Parmaksız

Kadınların yetersiz temsilinin önündeki engelleri aşma ve ilham verici başarı hikâyelerini görünür kılma motivasyonuyla gerçekleştirilen araştırmayı analiz eden Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve BAUEQUAL Eşitlik ve Kapsayıcılık Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Pınar Melis Yelsalı Parmaksız, “Kadınların başarıları konusunda dünyada bir amnezi söz konusu” diyor. Toplumsal yaşamın pek çok alanında hâlâ bir cinsiyet uçurumu olduğuna vurgu yapan Parmaksız, başarı gösterseler dahi kadınların başarılarının görünmez olduğunu, sporun bir toplumda hâkim olan kadınlık ve erkeklik hâllerini anlamak için mercek görevi gördüğünü belirtiyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.