MediaCat

Haberciler gençleri nasıl çekecek?

FT Strategies’in içgörü birimi direktörü George Montagu ile daha kapsayıcı bir medya ekosistemi yaratmanın yolları üzerine konuştuk.

Financial Times’ın danışmanlık, içgörü ve strateji kolu FT Strategies, genç jenerasyonların medya tüketim tercihlerine ve medya şirketlerinin bu tercihlere nasıl uyumlanması gerektiğine dair bir rapor yayımladı. FT Strategies’in içgörü biriminin direktörlüğünü üstlenen George Montagu ile medya ekosistemini daha kapsayıcı hale getirmenin yöntemlerini masaya yatırdık.

FT Strategies İçgörü Birimi<br />
Direktörü George Montagu

FT Strategies İçgörü Birimi
Direktörü George Montagu

Raporun çıktılarıyla başlayalım. Genç jenerasyonların haber tüketim alışkanlıkları nasıl ayrışıyor? Ve medya ekosistemi için bu sonuçlardan çıkarılacak nasıl dersler var?

Gençlerle konuştuğumuzda tanık olduğumuz ve öğrendiğimiz ilk şey önceki jenerasyonlardan daha güçlü yeni davranış biçimlerine sahip olduklarıydı. Bir örnek vereyim; bu davranışlardan biri, gençlerin kendilerini, bizim “dijital eşzamanlı görev” dediğimiz bir kalıba sokmalarıydı. Öncelikle mobilde yaşıyorlar. Bu gençlerle konuştuğunuzda, laptop kullanmayı bırakın onun ne olduğunu bile zar zor biliyorlar. Gerçek anlamda “mobile-first” ve “mobile-only” olduklarını söylemek mümkün. Herhangi bir online içerik ve haber tükettiklerinde, kısa sürede birbirlerinden tamamen ayrı görevler arasında geçişler yaşıyorlar. Haber okurken bir anda arkadaşlarıyla mesajlaşıyor, diğer yanda alışveriş yapıyor, sonra dönüp tekrar arama yapmaya devam ediyorlar. Sıkıştırılmış ve oldukça dikkat dağıtıcı davranışlar bütünü diyebiliriz.

İkinci olarak bilgiyi güvenilir ağlardan filtreliyorlar. Gençler online’da erişilebilir olan bilgilerin çokluğundan bunalmış durumda. Bu filtrelemeyi yapmak için başkalarını kullanıyorlar. Bu iş geçmişte editörler tarafından yapılıyordu, şimdi ise en sevdikleri influencer, okuldan bir arkadaş ya da dinlemeyi sevdikleri bir üretici tarafından yapılıyor ki bu bizim hayli ilginç bulduğumuz bir çıktı.

Üçüncüsü ise neredeyse hiçbir zaman kendi fikirlerine güvenmiyorlar. Bir makaleye tıkladığınızda, başkalarının bakış açılarını da görmek için aşağıya inip yorumları okursunuz. İnsanlar bir kanıya varmadan önce başkalarının perspektiflerini de öğrenmek ister. Ancak bu grup neredeyse okuduğu yazarın görüşlerine, ona yorumda bulunanlardan daha az ilgi gösterir düzeyde ki bu da yine ilginç bulduğumuz bir durum.

Son olarak gençlerin, daha önce tanık olmadığımız biçimde kendi haber arama yöntemlerine sahip olduklarını görüyoruz. Google Search ilk tercihleri değil. Daha çok ilgi duydukları konularda tercih ettikleri formatlara, Instagram ve TikTok gibi platformlara yöneldiklerini görüyoruz.

Raporun çıktıları haber medyasındaki mevcut iş modelleri adına ne ifade ediyor?

Haber organizasyonları ve yaratıcılar arasında, karşılıklı faydaya dayanan büyük işbirliği fırsatları olduğunu düşünüyorum. Bu organizasyonlar bir cazibe yaratarak gençleri kendilerine çekmek istiyorlar. Yaratıcı bir içerik üreticisi ise bunu onlar adına bir gecede yapabilir. The New York Times’ın bu tür başarılı harika işbirlikleri var. Yaratıcılar açısından da marka tanınırlığı ve bilinirliği adına önemli ki aynı zamanda egolarını da parlatan bir şey.

İş modeli adına işler daha zorlu. Okuyucu/izleyici odaklı olmak, başarılı bir abonelik modeli inşa etmek için değerli. Ancak gelecek nesillerin haber ve içeriğe para verip vermeyecekleri büyük bir soru işareti. Ancak benim tahminim gençlerin buraya daha fazla yatırım yapmaya, geçmiş jenerasyonlara göre daha istekli oldukları yönünde. Sadece uzun vadede bu davranışın değişip değişmeyeceğini bilemiyoruz.

Birkaç başarılı örnek paylaşır mısınız?

Farklı şirketler farklı konularda iyiler. Bir şirketin yalnızca gençlerle bağ kurmada iyi olduğunu iddia etmek zor. Çok beğendiğim newsletter şirketlerinden biri Fix The News. Dünyada neler olduğuna ilişkin çözüm odaklı bir raporlama anlayışına sahipler. Elbette daha gidecek yolları var ve herkese hitap eden bir tarz değil ancak ben, nelerin yolunda gitmediğinden çok nelerin yolunda gittiğine odaklanan bakış açısını da takdir ediyorum. Çünkü konuştuğumuz birçok kişi, haberlerin umutsuz, yorgun ve bağ kurmada başarısız tonundan rahatsızlık duyduğunu söylüyor.

Bir başka başarılı örnek TLDR News. Çoğu güncel içerikleri 10 dakikalık “açıklayıcı” formatlarda sunan bir YouTube kanalı burası. Projenin danışma kurulundaki isimlerden biri Jack Kelly ve anlatım tarzı gerçekten harika. Ele aldıkları başlıkları tıpkı sekiz yaşındaki bir çocuğa anlatır gibi açıklıyorlar ve paylaştıkları her hikâyeyi en baştan sarıyorlar. Ukrayna Savaşı üzerine bir içerik çıkıyorlarsa, hikâyeye Ukrayna’nın nerede olduğundan başlayıp Rusya’nın neden Ukrayna’yı işgal ettiğiyle devam ediyorlar. Bence hayli çekici bir format.

TikTok’ta da başarılı birçok örnek var. Örneğin Romanya menşeli Mediagen markası da harika TikTok içerikleri üreten başarılı bir örnek.

Yeni medya şirketleri önümüzdeki 10 yıl için nasıl bir yol haritası çizmeli?

Yarın bir medya şirketi kuracak olsam tamamen insan odaklı bir yapı kurardım. Markayı neredeyse yalnızca vergi işleri için kullanır, herhangi bir kampanya için değerlendirmezdim. Konu hakkında uzmanlığı ve deneyimi olan bir grup insan belirlerdim. İstedikleri niş alanlarda, okurla/izleyiciyle bağ kurabilecekleri bir özerklik tanırdım onlara. Merkezi yapıyı, gazetecilik standartlarına uygunluk ve iş operasyonlarının işleyişini kontrol için kullanırdım. Operasyonel tarafta işleri çok küçük tutardım. İşleyiş ve kullanma kolaylığı açısından yeni teknoloji kullanımını maksimize ederdim. İnsanları mümkün olduğunca doğrudan kanallara çekmeye çalışırdım. Bunlar da büyük ihtimalle newsletter’lar, podcast’ler ve kişisel medya mecraları olurdu.

Gençlerin iş değiştirme konusunda cömert olduklarını biliyoruz. Tamamen kişiler üzerine kurulu bir yapıda ayrılıklar yaşandığında nasıl devam edecek düzen?

Bence bu sorunu gerçekleşmeden önce çözmelisiniz. Bağımsız gazetecilere şirket içinde eşitlik verip, sizinle kalmaları için derin teşvikler sağlamalısınız. Eğer bırakmak isterlerse sizin için mücadele başlıyor demektir. Ancak kurduğunuz yapının büyük kısmı aynı zamanda yetenek keşfine dayanmalı. M&A ekiplerinin satın alınacak şirketlere odaklandığı bir yapı yerine, markanızı doğru temsil edip yeni yetenekleri kendisine çekecek ekiplere sahip olmak daha akıllıca. Her zaman için faydalanabileceğiniz bir yetenek birikimi yapmalısınız.

Çeviri: Tuğba Özöğretmen

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.